وبلاگ رسمی نینجا رنجر

عصاره برتر نینجاهای جهان

نينجا رنجر 

نوروز باستانی 1390 برتمامی ایرانیان مبارک باد و از ایزد منان خواستاریم که این سال ، سالی پر بار و سرشار از موفقیت برای تمامی ایرانیان بویژه خدمتگزاران این مرز و بوم  بوده   

مسابقات قهرمانی کشور نینجا رنجر در مورخ 20/12/1389 در شهرستان شهریار استان البرز برگزار گردید .دراین مسابقات شرکت کنندگان بایکدیگر به مسابقه پرداختند و سرانجام تیمهای   بترتیب به مقامهای  اول تا سوم  دست پیدا کردند .

NINJA-RANGER

 

نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم فروردین 1390ساعت 23:39 توسط نینجا رنجر|

1) هميشه دليل شادي كسي باش نه قسمتي ازشادي او،هميشه قسمتي ازغم كسي باش نه دليل غم او. اوژن استوار

  2) پادشاهی از عارفی پرسيد ، جمله ای براي من بگو وقتي که  شادم ، غمگين شوم و بر عکس ! عارف گفت :  این نیز بگذرد  .

 3) زندگی همانند بازی شطرنج ميماند ،اگه بازی بلد نباشید همه ميخواهند يادت بدهند ، ولی اگه خوب بازی  کنید همه ميخواهند شکستتان بدهند...!!!

  4) نیرومندی به زور و بازو نیست بلکه نیرومند کسی است که به خشم خود غلبه کند . پیامبر (ص)

  5) از زندگی خودتان لذت ببرید ، بدون آنکه آنرا با دیگران مقایسه کنید .  کندورسه

  6) سوار لایق محکمتر از دیگران به زمین می خورد .

  7) شکست باید انرژی خفته ما را بیدار کند . رومن رولان

  8) چیزی که دانش را بیاراید راستی است . بو علی سینا

  9) اگر دانش در آسمانها باشد مردانی از پارس آنرا به پائین می آورند . پیامبر (ص)

  10) همرزم  مي تواني اسب را تا كنار آب راهنمايي كني ، ولي نمي تواني به نوشيدن وادارش كني . پس هرگز از كسي نخواهيد كه شما رادرك كند. شما بايد آنان رادرك كنيد.

  11) يادمان باشددر انجام رسيدن به هدف . زمان ها ي سخت ميگذرد. اما آدم هاي سخت گير و استوار خواهند ماند.

  12)سطح انتظارات را پايين بياور تا دوستان بيشتري را جذب  خواهي كرد

موضوعات مرتبط: گفتار بزرگان

نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم فروردین 1390ساعت 23:25 توسط نینجا رنجر|

سم ماده ای است که اگر به مقدار کافی وارد بدن شود می تواند باعث آسیب دائم یا موقت بشود . اگر چه  بعضی از مسمومیت ها عمومی و از اقدام به خودکشی ناشی می شود ، اما بقیه بر اثر مصرف موادی است که ما روزانه از آنها استفاده می کنیم .
صرف نظر از علت ، مسمومیت همیشه به مراقبت های فوری پزشکی یا بیمارستانی نیاز دارند .هیچ وقت کوشش نکنید که شخص مسموم را وادار به استفراغ کنید ؛ این کار نه مفید نیست بلکه ممکن است حال مسموم را بدتر کند.
سیستم گوارش :
غذادر دهان وروده ومعده بر اثر شیره هایی که از غده های مختلف ترشح می شود ؛ هضم می گردد. غذا وارد دهان می شود وپس ازعبور از مری به معده می رسد، بعد از یک هضم نسبی در معده غذا به مقدار کم وارد روده ی کوچک می شود . در اینجا مولکولهای غذا شکسته شده وتبدیل به مواد ساده ای می شود که خون می توادن آنها را جذب کند. باقیمانده که معمولاً شامل مقدار زیادی رشته های سبزیجات است وارد روده ی بزرگ می شود ، در آنجا آب ومواد معدنی غذا جذب می شود وآنچه که باقی می ماند فضولات نهایی است که از راه مقعد از بدن دفع می شود . کبد به عنوان یک کارخانه ی شیمیایی عمل می کند که به همراه سایر فعالیتها بعضی از سم ها را غیر فعال وخنثی می کند . کلیه ها خون را از وجود بسیاری از ناخالصی ها تصفیه می کنند.
چگونه سم وارد بدن می شود:
سم ها چه تصادفی وچه عمدی ازراه های مختلفی وارد بدن می شود . از طریق دهان بوسیله خوردن یا نوشیدن مواد سمی از طریق ششها به وسیله ی استنشاق گازهای خانگی یا صنعتی ، بخارهای شیمیایی یا دود ناشی از آتش ، بخاری یا اگزوز موتور های بنزینی . از راه تزریق در نتیجه گاز گرفتن بعضی از حیوانات ، حشرات ، ماهی های سمی یا خزندگان یا بوسیه ی سرنگها ی تزریق زیر پوستی . از راه خذب بوسیله پوست ، در نتیجه تماس پوست با بعضی از اسپرهای سمی مانند حشره کش ها .
 چگونه سم عمل می کند :
سم از راه هاهی گوناگون در بدن عمل می کند ؛ بعضی وارد جریان خون می شوند ، بعضی از     سم ها روی سلسله ی مرکزی اعصاب اثر می گذارند وباعث قطع تنفس ضربان قلب وسایر      فرایند های حیاتی زندگی می شوند بعضی از سم ها جاگزین اکیسژن موجود در خون شده ومانع از رسیدن اکسیژن به بافتها می شوند بلعیدن سم مستقیماٌ روی مجراها ی غذا تأثیر می گذارد ودر نتیجه ایجاد استفراغ ، درد وغالباً اسهال می کند . حلال های سمی ممکن است باعث سوختگی شدید لبها ، دهان ومری ومعده وایجاد درد شدید در این اندام ها هم بشوند .
عوارض ونشانه های عمومی :
عوارض ونشانه های مسمومیت بسته به ماهیت سم وراه ورود به بدن فرق می کند با گرفتن اطلاعات از مصدوم با یکی از حاضرین کوشش کنید که به درستی نوع سم را مشخص کنید واگر بلعیده شده کی وچقدر. اطراف مصدوم را بگردید شاید یک ظرف شامل ماده سمی که خالی شده یا هنوز هم مقداری ماده سمی دارد پیدا کنید .
- مصدوم ممکن است هذیان بگوید وحالت تشنج داشته باشد بدون اینکه سابقه ی این حالت در او موجود باشد .
- عوارض ونشانه ها ی خفگی
- بیهوشی ممکن است دست بدهد .
- اگر سم بلعیده شده باشد مصدوم ممکن است شروع کند به اوغ زدن و استفراغ کند یا دچار اسهال شود .
 - سوختگی اطراف دهان در صورتیکه با حلال های شیمیایی تماس پیدا کرده باشد .

  گیاهان سمی :
خوردن بعضی از گیاهان که در باغچه ی خانه یا در بیابان پیدا می شوند خطرناک هستند وتماس با بعضی از آنها باعث واکنش هایی حساسیتی (آلرژیک ) بدن می شوند .
آبنوس دروغین : تاجذیزی پیچ وقارچهای سمی مثالهایی از گیاهان هستند که معمولاً باعث مسمومیت می شوند . عوارض ونشانه های این مسمومیت ها شبیه به مسمومیت غذایی است . وخامت حال شخص بستگی دارد که چقدر از این گیاهان خورده باشد . اگر احتمال می دهید که مصدوم دانه یا برگ گیاهان سمی را خورده است مهمترین کار شما این است که را ه تنفس اورا باز نگه دارید واو را بلافاصله به بیمارستان برسانید .

تاتوره (Datura stramonium L)
گياهي است يكساله و علفي، از تيره سيب زميني، اين گياه سمي است. آب موجود درآوندهاي اين گياه اگر در چشم ريخته شود باعث باز ماندن مردمك چشم مي شود. اگر جوشانده اين گياه به كسي خورانده شود، اعصاب ارادي اش براي مدتي غير ارادي مي شود و مصرف جوشانده اين گياه به مقدار زياد مرگ آور است.تاتوره داراي يك نوع آلكالوئيد است كه باعث مسموميت اعصاب شده و در صورتي كه خورده شود باعث نفخ، بي قراري، فلج و كوري مطلق و مرگ سريع خواهد شد. طبق برخي از داستان ها و منابع كاهنه بزرگ معبد آپولو در دلفي، پيشگوئيهاي عجيب خود را بعد از استنشاق دود تاتوره، بر زبان آورده است. گياه اثر قوي افيوني و مخدر دارد و توهم و دوبيني از نتايج آنست. سرخپوستان بومي جنوب غربي آمريكا با راهنمايي جادوگران قبيله، تاتوره را در تشريفات مذهبي مخصوص سن بلوغ و ديگر مراسم خاص خود به كار مي برده اند.
ساكنان اوليه آمريكا تاتوره را گياه خطرناك مي دانستند و آن را سيب شيطان مي ناميدند. مردم حتي از كاشتن تاتوره در باغچه و مزارع خودداري مي كردند. به اعتقاد مردم، تاتوره قدرت آن را داشته است كه جادوگران را احضار كند. اما جادوگران قبيله براي اين گياه كه احساس عجيب پرواز را در انسان به وجود مي آورد، ارزش زيادي قائل بوده اند. تاتوره يك گياه سمي است كه اثر افيوني بسيار قوي دارد.

 نکات ذیل را در جهت  پیشگیری از مسمومیت های گیاهی حایز اهمیت بسیار دانست:

-  مصرف هر نوع گیاهی توسط حیوانات اهلی و وحشی بیانگر غیر سمی بودن آن نیست.

- از خوردن قسمت های مختلف هر نوع گیاهی که برای شما ناشناخته است خودداری کنید.

- در هنگام قدم زدن در پارک، جنگل و باغ مواظب کودکانتان باشید و از دست زدن و خوردن گیاهان توسط آنها ممانعت بعمل آورید.

- در صورت تمایل به نگهداری دانه ها و قسمت های خشک شده گیاهان در منزل، آنها را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

- نام گیاهان موجود در اطراف محیط کار و منزل خود را یاد بگیرید تا در صورت مصرف آنها  توسط افراد مختلف بتوانید با ذکر نام گیاه، پزشک را در درمان هر چه بهتر مسموم یاری کنید.

-  در بسیاری از موارد، پختن گیاه سبب از بین رفتن مواد سمی موجود در آن نمی شود.

-  هرگز از گیاهان ناشناخته جهت مصارف دارویی – به صورت دم کرده، جوشانده و غیره- استفاده نکنید.

- در صورت تمایل به مصرف گیاهان دارویی، حتماٌ آنها را مکان های مجاز و معتبر و تحت نظر پزشک و داروساز مصرف نمایید.

- در صورت برخورد با هر گونه مسمومیت گیاهی بویژه در کودکان، جهت اخذ اطلاعات اولیه و راهنمایی های مورد نیاز، موارد را با شماره تلفن ۰۹۶۴۶ ( مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم) در میان گذاشته و در صورت نیاز بیمار را به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل کنید

موضوعات مرتبط: گیاهان سمی

نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم فروردین 1390ساعت 23:24 توسط نینجا رنجر|

 

سايت نينجا رنجر ايران

www.ninja-ranger.com

سايت نينجارنجر آذربايجان

www.azarninja.blogfa.com

سايت نينجارنجر خوزستان

www.ninjarangerkhuzestan.blogfa.com

سايت نينجارنجر كرمان

www.ninjaranger-kerman.blogfa.com

سايت نينجارنجر گيلان

   www.ranger-guilan.persianblog.ir

سايت نينجارنجر گيلان

 www.ninja-guilan.4t.com

سايت فدراسيون ورزشهاي رزمي

www.martalialarts.org

سايت اداره تربيت بدني

www.sport.ir

 وبلاگ رسمي نينجا رنجر

www.ninja-ranger.blogfa.com

 

 

 

 

سايت باشگاه ملوان بندرانزلي

www.fcmalavan.com

سايت باشگاه پرسپوليس

www.fc-perspolis.com

  

موضوعات مرتبط: سایتهای نینجا

نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم فروردین 1390ساعت 23:23 توسط نینجا رنجر|

نکاتی درمورد غواصی و دنیای زیر آب

تاهنگامی كه روی آب ايستاده ايد و به اعماق آن مینگريد، مسلما چيزی نمی بينيد و يا ترسی در دلتان ايجاد ميشود كه شايد ناشی از عمق آب باشد.احساس ميكنيد همان طوری كه روی سطح آب دريا را آرام و صاف می بينيد زير آب هم همانطور است. اماوقتی كه وارد آب می شويد گوئی وارد دنيائی ديگر شده ايد.دنيایی كه اگر داخل آن شديد آنقدر زيبا و دوست داشتنی است كه تمامی ترس تان از بين رفته و چنان با آن يكرنگ ميشويد كه دقايق را گم ميكنيد.وقتی كه به روی آب بر گشتيد تازه متوجه خواهيدشد كه دنيای آب يعنی چه؟

تنها چيزی كه در اعماق می شنويد، سكوت است. صدای نفسهايتان بلندتر ازهمه چيز است كه ميشنويد. ماهی های رنگارنگی كه اطرافتان شنا مي كنند. گياهان دريايی،مرجانها و نور خورشيد كه از سطح مي تابدهيچ وقت اولين باری كه غواصی كردم را فراموش نخواهم كرد، با اينكه در عمق دو سه متري بوديم اما برای من خيلی زيبا بود.آن ماهی كوچك تنهايی كه در كنارمان بی خيال شنا ميكرد و يا مرجانهای زيبا. وقتی كه به سطح آب برگشتم تازه فهميدم كه كجا بودموقتی ميگوييم جهان زيرآب زيباست، مسلما بدون هيچ اغراقی است. دريا ، زيرآب و زندگی زير آن دنيايی ديگر است. دنيايی مستقل از دنيای خاكی ما بر روی آب. تا هنگامی كه وارد آن نشويد نمی توانيد به عظمت آن پی ببريد

حتما ديدن اين دنيا برای يكبار هم كه شده لازم و ضروری است. سواحل خليج فارس (البته در كيش، هندورابی و فارور كه جزايری مرجانی هستند)برای اين امر مناسب ترين و دارای شرايط ، تشكيلات و امكانات خوبی است. برای ديدن اين جهان بايد خود را مجهز نموده تا بتوانيد به قلمرو آن پا بگذاريد. البته بايد بدانيد كه شما مالك آن نيستيد و تنها به عنوان يك مهمان و ناظر به آنجا ميرويد

 

موضوعات مرتبط: آموزش غواصی

نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم فروردین 1390ساعت 23:17 توسط نینجا رنجر|

معمولا پاراگلایدر را با چتر نجات اشتباه می گیرند در صورتی که پاراگلایدر هواپیمایی فوق سبک بدون موتور است ، واژه پاراگلایدر ترکیب دو واژه است ، پارا مخفف پاراشوت ( چتر نجات ) و گلایدر هواپیمای بدون موتور است ( یعنی سٌرنده ) ، پس پاراگلایدر نوعی هواپیما از جنس و شبیه چتر نجات است . پاراگلایدر ارزانترین و راحتترین وسیله پروازی است نیروی محرکه آن وزن خلبان است ، وزن آن حدود 5 کیلوگرم است.آموزش پاراگلایدر از ویژگی خاصی تبعیت نمی کند ، محدودیت سنی برای آموزش ندارد ، برای آموزش پاراگلایدر قد و وزن اهمیت ندارد بدلیل اینکه برای هر خلبان یک بال متناسب با وزن آن خلبان موجود است

مکان های پرواز و مدت پرواز با پاراگلایدر :برای پرواز با پاراگلایدر نیاز به تپه یا کوهی است که از بالای آن پرواز خلبان آغاز شود و به سمت پایین و جلو سر بخورد ، به طور مثال در هوایی آرام و بدون هیچگونه عوامل بالارونده از تپه ای 500 متری حدودا 15 دقیقه میتوان با پاراگلایدر پرواز کرد . اما با کسب تجربه و مهارت کافی می توان مدتهای طولانی را با پاراگلایدر در آسمان بود. مسافت طی شده با پاراگلایدر بیش از 400 کیلومتر طی 11 ساعت است .

بهترین فصل آموزش :فصل زمستان است ، منهای سردی هوا زمستان بدلیل آرام بودن هوا برای آموزش فصلی مناسب تر از بقیه فصول است. ولی در کل پاراگلایدر را در هر فصلی می توان آموزش دید ، خلبانان حرفه ای تابستان را بهترین فصل برای پرواز می دانند چون در هوای گرم با استفاده از ترمال گیری میتوان ارتفاع زیادی گرفت ، رکورد ارتفاع پرواز با پاراگلایدر 1کیلومتر بالاتر از قله اورست است !

مدت دوره آموزش پرواز با پاراگلایدر :به صورت خصوصی پرواز با پاراگلایدر را می توان در کمتر از دو هفته آموزش دید . آموزش از زمین مسطح شروع می شود و در صورت صلاحدید مربی و استعداد دانشجو ار تفاع تمرین پله پله افزایش خواهد یافت. در طول دوره آموزشی تجهیزات آموزشی و بیمه نامه برای دانشجو به عهده ی باشگاه آموزش دهنده است .

مختصري در باره شناخت قسمتهاي مختلف بال

1- سطح رويي بال (كاناپي) Upper Surface

2-سطح زيرين بال (كاناپي) Lower Surface

3- لبه حمله (Leading Edge) : لبه جلويي كاناپي را مي گويند

4- سلها (cells) : فضاي خالي بين سطح رويي و سطح زيرين كاناپي را مي گويند كه بوسيله ديواره اي بنام ريب (Ribs)از هم جدا شده اند

5- لبه فرار (Trailing Edge) : نام لبه انتهايي كاناپي است

6- لاينها (Lines) : كليه بندها كه كاناپي را به رايزرها وصل مي نمايد. بندها به چهار دسته تقسيم مي شوند لاينهاي A كه به لبه حمله متصل هستند، لاينهاي B و C در وسط ولاين D كه به لبه فرار متصل است و ترمزها و يا بركها (Break) هم به همين لبه متصل هستند به اين ترتيب كليه سطح زيرين كاناپي به رايزرها متصل مي شوند .

7- رايزرها (Risers) : محلي كه کليه بندها به آنجا متصل مي باشند و اتصال رايزرها با هارنس بوسيله بستي بنام كارابين (carbine) انجام مي گيرد.

آمادگي قبل از پرواز

نكاتي كه بايد ابتدا در نظر داشت :

1-قبل ازهراقدامي جهت پرواز آموزشهاي تئوري و عملي و تمرینات كافي و لازم زير نظر مربيان مجرب داشته باشيد .

2- دارا ي گواهينامه مناسب مرحله پروازی خود و بيمه نامه معتبر باشيد .

3-در سلامت كامل بوده تحت فشار عصبی نبوده و مواد مخدر،مشروبات الكلي و داروهاي آرام بخش مصرف نكرده باشيد.

4-در شرايط مناسب حال و شرائط خود پرواز كنيد.

5-كلاه ايمني و هارنس مناسب بتن كرده و حتما چتر كمكي را به همراه داشته باشيد.

6-ازمحكم بودن بند پاها،شكم و سينه اطمينان حاصل كنيد.

7-بندهاي كارابين در جاي خود محكم شده باشند.

8-كليه بندهاي كاناپي (لاين هاLines ) آزاد باشند (گره نداشته باشند) .

9- بركها (Break's) را آزاد نماييد .

10- دقت كنيد بند بركها به رايزرها (Riser) نپيچيده باشند .

11-دقيقا در وسط بال (مقابل نشاني كه كارخانه سازنده معمولا روي بال ميگذارد) ايستاده باشيد .

12-جهت باد را كنترل نماييد بايد دقيقا روبروي باد (يعني در جهت مخالف وزش باد ) ايستاده باشيد .

13-سرعت باد را سنجيده محيط اطراف را كنترل  و موانع احتمالي از قبيل بوته هاي خار و يا سنگهاي روي زمين را در نظر داشته باشيد .

-14دسته چتر كمكي را مشاهده و پيم هاي آنرا بررسي نماييد .

15-از وصل بودن اسپيد سيستم (3) اطمينان حاصل كنيد .

16-به نرمي با كشيدن بندها يA و درست كردن ديواره كوچكي آخرين چك را انجام داده و از نبودن هيچگونه گره و يا پيچ خوردگي در لاينها مطمئن شويد

 مرحله برخاستن Take off

پروازي سالم ،مطمئن و لذت بخش مستلزم داشتن تمرينات كافي ، متناوب  زير نظر مربيان مربوطه مي باشد. يك ساعت تمرين در زمين برابر با ده ساعت پرواز در آسمان است. تمرين بر روي زمين به شما در كنترل صحيح بال كمك بسزايي مي كند وهمچنين زماني كه در آسمان در حال پرواز هستيد اعتماد بنفس و حس كنترل خوبي به شما القا خواهد كرد .

برخاستن (Launch) به سه صورت امكان پذير است كه در اينجا به توضيح آن مي پردازيم :

الف) برخاستن به صورت رو به باد (روبروي باد و پشت به بال) -  Nil Wind Launch

دقيقا در وسط بال قرار گرفته (پشت به علامتي كه معمولا كارخانه سازنده در وسط بال تعبيه مي كند) و روبروي جهت وزش باد بايستيد سپس رايزرهاي  A  را روي ساعد نزديك آرنج انداخته هر دو برك سمت چپ و راست را در دست گرفته و دستها را بصورت كشيده و در جهت عقب نگهداشته سپس بطور همزمان و با قدرت لازم به سمت جلو كشيده ، در همين زمان بال به طرف بالا حركت مي كند دستها را به موازات حركت بال بالا بياوريد تا جايي كه بال كاملا در بالا ي سرتان قرار گيرد بكشيد بلافاصله رايزرها را رها و بركها را تا سر شانه پايين بياوريد مقداري به جلو خم شويد و جند قدم به طرف جلو برداريد ، سعي كنيد يال را كنترل كرده و از كج شدن يا جلو زدن آن بوسيله بركها جلوگيري كنيد به بالا نگاه كرده و ازآزاد بودن لاينها مطمئن شويد .(اگر متوجه شديد اشكالي در لاينها و يا بال هست فورا با كشيدن كامل بركها ، بال را پايين آورده و اشكال ايجاد شده را رفع نماييد) اگر اشكالي وجود نداشت وزن را به جلو انداخته و شروع به دويدن كنيد در صورتي كه بالتان به يك طرف رفت و يا كج شد مي توانيد به همان طرف رفته و بال را لول (Level) كرده و به پرواز درآوريد . توجه داشته باشيد هر قدر سرعت باد كم باشد به همان مقدار بايستي قويتر و تندتر بدويد.

 (ب) برخاستن بصورت برعكس (روبروي بال و پشت به باد) Strong Wind Launch – Reveres -

در محلي كه باد تند مي وزد بهتر است از روش (Reveres) ريورس براي برخاستن (Take Off)استفاده كنيم .در اين روش ابتدا بطرف بال چرخيده طوري كه اگر راست دست هستيم  دسته رايزرهاي سمت راست را از روي سر گذرانده و بطرف بال قرار ميگيريم و اگر چپ دست هستيم بلعكس، حال مي توانيم بال را بصورت كامل روبروي خود ببينيم بركها را در دست مي گيريم .

در اينجا به سه صورت مي توانيم عمل كنيم:

1- برك و رايزرA بال چپ در دست چپ و برك و رايزرA بال راست در دست راست.

2- برك و رايزر  Aبال چپ در دست راست و برك و رايزرA  بال راست در دست چپ

3- هردو رايزر در دست چپ و برك بالي كه احتمال مي دهيم زودتر بالا بيايد در دست راست را مي گيريم البته هر كدام از اين طرق به تمرينهاي زيادي نياز دارد كه حتما بايد زير نظر مربيان محترم انجام شود تا ملكه ذهن هنرجو گردد و آنچنان عادت كند كه بدون هيچ گونه دستپاچگي و عجله و اضطراب و با تسلط كامل انجام دهد.

با درست كردن (به اصطلاح) ديواره كوچكي كه بوسيله كشيدن آرام رايزر A درست مي شود مي توانيد براحتي ببينيد آيا بندها گره خوردگي ويا پيچيدگي نداشته باشند ، به جايي گير نكرده باشند. اين عمل باعث بررسي كلي بال و بندها مي شود ، حتي اگر خوب دقت كنيد مي توانيد جهت دقيق وزش باد را با ديدن بلند و كوتاهي ديواره ببينيد و ايستادن خود را تصحيح كنيد ‘ با حركت به طرف راست يا چپ سعي كنيد خط بالايي ديواره بال با خط افق مماس باشد حالا دقيقا پشت به باد و رو به بال خود ايستاده ايد .

حال رايزرهاي  A را در دستان خود گرفته و به آرامي بكشيد مي بينيد كه بال شروع به بالا آمدن مي كند زماني كه كاملا بالاي سر قرارگرفت (توجه : چون معمولا در سرعتهاي  بالاي باد از اين روش براي تيك آف  (Tack Off)  استفاده مي شود چند قدمي خلبان به طرف بال كشيده خواهد شد در اين صورت با بال همراهي كرده چند قدم به طرف بال رفته و سعي در كنترل بال خود كنيد)، اگر باز هم ديديد بندها گره خوردگي دارند و يا گوشه هاي بال در لاينها گير كرده اند سعي در باز كردن آنها قبل از اينكه به پزواز درآييد بكنيد اگر با پمپ كردن ويا با كشيدن رايزر مخالف باز نشد سريعا با فلر (Flare) كامل بال را خوابانده و اشكال را رفع كنيد اگر اشكالي نبود سريعا چرخيده و بركها را در دستان خود بگيريد (برك بال راست در دست راست و برك بال چپ در دست چپ) و با انداختن وزن به جلو و دويدن به پروازي لذت بخش اقدام كنيدو در هر حالي هوشياري و نظم خود را حفظ كنيد.

 توجه :

اگر بال با سرعت بالاي سرتان قرار گرفت و قبل از اين كه بتوانيد مشكلاتي از قبيل گره خوردگي لاينها و گير كردن گوشه هاي بال در لاينها را رفع كنيد به پرواز در آمد مي توانيد با آهسته پمپ كردن بال جمع شده و با انداختن وزن به طرف بال سالم سعي در باز كردن و رفع اشكال كنيد اگر مشكل رفع نشد سريعا و با كمترين حركت به طرف محل فرود و يا هر مكان مناسب ديگري رفته و با هوشياري تمام و خونسردي كامل و همچنين احتياط رو به باد فرود بياييد.

 (ج) برخاستن از زمين توسط طناب و يا وينچ (Launching by winch)

اين نوع تيك آف (Take Off) در محلهايي مورد استفاده قرار مي گيرد كه فاصله زيادي تا مناطق كوهستاني و يا بلندي هاي مناسب ندارند. خلبانان در هواي آرام ودر شرايطي كاملا كنترل شده و با حضور اساتيد و پس ازگذراندن آموزشهاي لازم و كامل اقدام به پرواز مي كنند .افرادي هم كه مسئول ماشين وينچ هستند بايد آموزشهاي لازم را ديده باشند و از آمادگي كامل برخوردارباشند در اين زمان طناب وينچ به محل مخصوص اتصال كه در روي هارنس خلبان قرار دارد متصل مي شود و به ماشين وينچ علامت شروع كشندگي طناب داده مي شود با كشيده شدن خلبان به تبع بال نيز كشيده و به پرواز در خواهد آمد و شروع به پروازمي كند البته بايد در نظر داشت چون نيروي كشش از طريق خلبان به بال وارد ميشود هميشه بال در اين زمان از خلبان عقب ميماند اين حالت تا آنجا ادامه مي يابد كه خلبان تشخيص دهد به ارتفاع لازم كه معمولا 300 تا 400 متري مي باشد رسيده در اين حال با هماهنگي كه بوسيله بيسيم با  ماشين وينچ مي كند آرام آرام سرعت كشش كم شده با كشيدن دستگيره مخصوصي كه براي همين كار تعبيه شده اقدام به ريليز (Release) مي كند حال طناب اتصال از خلبان جدا شده وبه طرف زمين رها مي گردد احتمال دارد در لحظه اي كه طناب رها مي شود چون كشش قطع شده بال شروع به جلو زدن وشيرجه خواهد كرد كه در اينجا خلبان با گرفتن بركها و كنترل فشار زير بال ، بال را كنترل كرده و از جلو زدن بال جلوگير خواهد كرد (اين مراحل در دوره هاي آموزشي به خلبان تعليم داده مي شود).

 قرار گرفتن درون صندلي

مي دانيد سيتها يا همان صندلي هاي پرواز در اندازههايXLarge  و Small, Medium,Large  دوخته مي شوند پس در درجه اول سيت مناسب خود را خريد كنيد و بعد سعي كنيد حتما قبل از اينكه اقدام به پرواز كنيد سيت خود را (Seat) تست و از لحاظ اندازه هاي بندهاي سينه و شانه بوسيله آويزهايي كه از داربست نصب شده اند چك كنيد با اين حال اگر بعد از بلند شدن خودبخود درون صندلي قرار نگرفتيد صبر كنيد تا به اندازه كافي از كوه فاصله گرفته سپس به دو طريق مي توانيدداخل صندلي قرار بگيرد:

الف) به عقب تكيه كرده و زانوهايتان را به داخل و به سمت سينه جمع كنيد و همزمان با دستهايتان در حاليكه بركها را در دست داريد در همان محلي كه بركها را نگه مي داريد به كل رايزر ها فشار وارد كنيد تا داخل صندلي قرار بگيريد

ب) جفت بركها را در يك دست مقابل صورت و با دست ديگرهارنس را به زير خود بكشيد تا درون صندلي قرار گرفته و بعد بركها را در دستان خود بگيريد .

   *** توجه داشته باشيد به هيچ عنوان در حاليكه بركها را در دست داريد اقدام به اين كار نكنيد چون اگربركها بيشتر از حد پايين كشيده شوند بال به  حالت فروريختگي (Deep Stall) خواهد رفت و سقوط خواهيد كرد .

اسیمتریک کلپس   (Asymmetrical Collapses)

در صورتی که در اثر باد شدید و یا به علت اجرای ناقص وینگ اور(Wing Over) یک طرف بالتان به داخل جمع شد (45%) در بالهای جدید که طراحی خوبی دارند این وضعیت تقریبا بدون دخالت خلبان به حالت اولیه خود باز خواهد گشت ولی در صورتی که در این حالت جهت شما رو به سوی کوه بود و یا طرفی که بالتان شروع به گردش کرده بال دیگری در حال پرواز بودو یا در نزدیکی زمین بودید و ارتفاع شما کم بود بایستی بلافاصله وزن خود را CG -- (Central Gravity) به طرف بال سالم انداخته و برک سمت مخالف را با دقت زیاد کمی کشیده تا بال به حالت اولیه برگردد اگر بال با این اقدامات به حالت اولیه برنگشت با پمپ کردن بال خراب شده می توانیم به پر شدن بال خراب امیدوار باشیم ، فقط باید مواظب بود که جهت اجتناب از به استال رفتن بال و یا چرخش منفی هیچ کدام این اعمال با عجله و شتاب انجام نشود و همواره با دقت و اندازه لازم عمل گردد.

 

سيمتريک تاک  (Symmetrical-Front tuck- Collapses)

امکان تو رفتگی بال از جلو یا سيمتریک تاک در تور بالانس قوی مخصوصا هنگاميکه ميله سرعت (Speed System)را زير پا داشته باشيم وجود دارد اگر اين وضعيت پيش آمد فورا ميله سرعت را بالا آورده  و کمی فشار برکها را داشته باشيد سعی کنيد فشار زير بال را کنترل کرده . بايد مواظب پيش آمدن حالت پاندولی بال بعد از اينکه به حالت اولیه برگردد باشید . البته بعلت وزن خلبان که به زیر بال فشار می آورد و سرعت جلوروندگی ، بال تو رفته پس از چند ثانیه به حالت اولیه برخواهد گشت لذا عکس العمل شدید و اشتباه خلبان باعث به استال رفتن بال شده و وضعیتی بدتر از حالت تو رفتگی به وجود خواهد آمد.

   فول استال  (Full Stall)

فول استال یک مانور بسیار حساس و مشکل می باشد که بهتر است تا بدان نیاز نبود از انجام آن خودداري كنيد قبل از ورود به استال از گره كردن بركها به دور دستان خود بپرهيزيد .در طي مانور هر دو دست را نزديك بدن قرار داده و آنها را محكم به هارنس قفل كنيد .جهت انجام فول استال هر دو برك را همزمان گرفته تا زير هارنس پايين بكشيد و محكم نگه داريد بال ابتدا از پيشروي افتاده و متوقف شده به استال يا فروريختگي كامل مي رود درفول استال كامل كاناپي ها به جلو و عقب رفته حالت ناآرامي را به خود مي گيرندهر گز وقتي كه تصميم به انجام فول استال گرفتيد در وسط كار از انجام كامل مانور پشيمان يا دودل نشويد زيرا بال برعكس عمل كرده و شما را به خطر خواهد انداخت .

پس از استال كامل و كم شدن ارتفاع به حد كافي هنگاميكه تصميم به خروج بال از فول استال گرفتيد هر دو دست را همزمان جهت پر شدن بال با هوا به بالاي سرتان بياوريد هرگز دستانتان را يكي يكي بالا نبريد دراين مانور بايد كاملا آگاه و هوشيار باشيد  تا  پس از پرشدن بال با هوا بال از شما جلو يا عقب نيفتد و حالت پاندولي نگيرد اگر بال از شما جلو زد بركها را همزمان و با دقت ، - كمي بگيريد تا در وسط بال قرار بگيريد همچنين اگر بال از شما عقب ماند با آزاد كردن بركها و بالا دادن آنها تا رسيدن شما به وسط بال ادامه داده و اجازه دهيد بال به سرعت طبيعي خود برسد و حالت ايرفويل (Air foil) خود را كامل كند .دقت كنيد اگر پيشروي بال كاهش يافت دوباره آنرا وارد استال نكنيد .

 واماندگي كامل بال  (Deep Stall)

هنگاميكه بال از خلبان عقب بماند و پيشروي به جلو نداشته باشد اين حالت را ديپ استال يا واماندگي كامل بال مي گويند با كم شدن حركت باد و هوا در اطراف گوشهايتان مي توانيد ديپ استال را حس كنيد . اين حس در وضعيت توربالانسي بيشتراحساس مي شود البته پرواز در هواي باراني يا خيس شدن بال به هر علتي مي تواند در به وجود آمدن اين حالت نقش بسزايي داشته باشد . جهت خروج از اين حالت بايستي فورا هردوبرك را كاملا بالا داده و همزمان ميله سرعت (Speed System) را نيز فشارداد و در صورت لزوم دستها را پشت رايزرهاي A برده و آنها را به جلو فشار داده تا بال دوباره حالت پروازي به خود بگيرد و به سرعت نرمال برسد .

توجه : هرگز زماني كه در ديپ استال هستيد بركها را به پايين نكشيد زيرا اين كار بال شما را بيشتر و عميقتر به استاال خواهد برد . اگر ديپ استال در نزديكي زمين رخ داد هرگز سعي در خروج بال از اين حالت نكنيد زيرا خروج از ديپ استال شما را با خطر بيشتري مواجه خواهد كرد. مقدار سرعت پايين آمدن يا سقوط شما در ديپ استال كمتر از مقدار سرعت پايين آمدن شما با چتر پاراشوت (Parachute) يا سقوط آزاد است لذا در اين وضعيت خود را براي يك سقوط سخت آماده كرده و حالت فرود چتربازي را به خود بگيريد به ياد داشته باشيد هرگز نبايد فلر كرد .

اگر از يك منطقه باراني عبور كرديد كمي به بال خود سرعت بدهيد .

  • هرگز در هواي باراني بيگ اير(Big Ear) نكنيد .
  • كشيدن بال روي زمين و فرسوده شدن پارچه بال در به آسان رفتن به حالت ديپ استال نقش بسزايي دارد.
  • دربعضي موارد جهت خروج از ديپ استال يك شُك (Shock) سريع به بال باعث خروج آن از ديپ استال مي شود بدين صورت كه هردو برك را به مقدار كم و بسرعت به پايين كشيده و فورا آنها را بالا برده اين عمل باعث شيرجه بال به جلو خواهد شد و آنرا از حالت ديپ استال خارج خواهد كرد.

  فرود بدون بركها (Steering Without Brakes)

اگر به هر دليلي بركهاي شما عمل نكرد با كشيدن رايزرهاي D مي توانيد جلو حركت و پيشروي بال به جلو را بگيريد حتي با انداختن وزن يا CG (Central Gravity) در انتهاي هارنس اينكار عملي مي باشد ولي در هر صورت بايستي بسيارهوشياري و مواظب بود كه با زياد كشيدن رايزرها بال را وارد گردش اسپين (Spin) نكرد. 

كراوات Cravat))

هنگاميكه گوشه اي از بال در داخل لاينها و يا بندها گير بيفتد را كراوات گويند . ممكن است كراوات در اثر يك تورفتگي بزرگ  (Asymetrial Collapses)  و يا يك اغتشاش هوايي يا توربالانس (Turbulence) اتفاق بيفتد ، بهر حال خلبان بايستي با مراحل خروج از آن آشنا باشد.

ترمز مخالف به همراه وزن مخالف كه بطرف بال سالم اتداخته شده به همراه پمپ كردن برك مربوطه موجب خروج بال از كراوات مي شود در اغلب بالهاي طرح جديد كشيدن بند مجزايي كه به استابلايزر(Stabilizer) يا گوشه هاي بال و از رايزر هاي B به پايين كشيده شده و به رنگ خاصي است  و براي خروج بال از كراوات مي باشد . اين لاين هنگام كراوات شل و رها مي شود لذا با كشيدن و تند صاف كردن آن مي توان بال را آزاد و از حالت كراوات خارج كرد. 

از دست دادن سريع ارتفاع(Fast Descent)

در هواي طوفاني و باد تند بهترين مكان زمين مي باشد . اگر در اين وضعيت گير افتاديد سريعا فرود آييد .البته بسته به وضعيت شما چندين روش وجود دارد كه بهتر است يكي از مناسبترين آنهارا انتخاب كرده و فورا فرود آييد.

  •  لازم به ذكر است زماني كه مي خواهيد پرواز كنيد بعد از اينكه شرايط و توانايي خود را براي پروازدر وضعيت هواي موجود سنجيديد ، با استاد خود و يا از افراد با تجربه اي كه در محل وجود دارند مشورت كنيد ببينيد آنها چه پيش بيني در مورد وضعيت هوا مي كنند تا قبل از اينكه در پرواز شرائط نابهنجاري پيش بيايد خداي ناكرده از حوادث پيش بيني نشده جلوگيري كرده باشيد.

 گوشه گيري (Big Ear)

بيگ اير يكي از روشهاي ايمن و رايج در كاهش تدريجي ارتفاع توام با پيشروي به جلو مي باشد . اغلب بالهاي جديد دو رايزر دارند كه داراي  انگشتي خاصي هستند و براي اينكارتعبيه شده اند . شما مي توانيد هر دوي آنها را گرفته بطور همزمان به بيرون و سپس به پايين بكشيد . هر دو لبه انتهايي بال (Stabilizer) ابتدا خم شده و سپس به عقب بر مي گردند . در طي بيگ اير شما مي توانيد با انداختن وزن خود به چپ يا راست دور بزنيد با رها كردن هر دو بند بال شما به حالت اوليه خود باز خواهدگشت منتها بايد يكي يكي بندها را بالا ببريد تا بيگ اير هم بطبع يكي يكي باز شود ارتفاع مناسب هم براي بيرون آمدن ارتفاع 100 متري از محل لند مي باشد .اگر باد زياد بود و احتمال خطر مي رفت مي توانيد تافرود كامل و فلر آنها را رها نكنيد زيرا در اين حالت هرگونه زاويه باد در سطح زمين بخاطر كم سطح بودن بال شما كمتر آنرا تحت تاثير قرار خواهد داد  

  • توجه :
  • هرگز در هواي باراني و يا  اگربه هردليل ديگري بال شما خيس شد، بيگ اير نكنيد
  • بياد داشته باشيد هنگام بيگ اير بركهاي شما رها و آزاد هستند و تقريبا كارايي ندارند بنابراين ممكن است بركهاي تند بال شما را به استال ببرد

بي لاين استال (B Line Stall)

جهت كاهش سريع ارتفاع بدون اينكه فشار G يا فشار گريز از مركز و يا جاذبه زمين به بدن شما وارد شود مي توانيد از مانور بي لاين استال استفاده كنيد به اين صورت كه رايزرهاي B را گرفته به نرمي پايين بكشيد ابتدا اينكار كمي مشكل به نظر ميرسدولي با از حالت در آمدن بال از اير فويل عمل بي لاين استال راحت تر مي شود وقتي رايزرهاي B را كشيده ايد آنها را هرگز بلافاصله رها نكنيد بال نياز به اين دارد كه ابتدا حالت بي لاين استال را بخود بگيردسپس به نرمي خارج شود.

جهت خروج از بي لاين استال بال ابتدا به جلو شيرجه زده و ممكن است سپس به ديپ استال برود لذا كاملا جهت هرگونه عكس العمل بال آماده و هوشيار باشيد .بهر حال ما به شما توصيه مي كنيم پس از تصميم به خروج از حالت بي لاين استال هر دو دست را به نرمي بالا برده و رايزرهاي  B را رها كرده سريعا كنترل بال را به دست بگيريد .

 چرخش گود (Spiral Dive)

فبل از شروع به اسپيرال دايو بهتر است بند سينه 40 الي 42 سانتيمتر مابين كارابين ها تنظيم و محكم شود . اسپيرال دايو را بايستي بعنوان يك مانور بسيار حساس در نظر گرفت جهت بدست آوردن عكس العمل بال و احساس كامل آن با تمرينات زياد و چرخش گود با سينك و افت كم با هوشياري بالا به آن بپردازيد . درطي اسپيرال دايو سر جلو و زاويه ديد بايستي در جهت چرخش بال باشد . همچنين وزن را به همان طرف انداخته و برك را كم كم بكشيد ، به بال اجازه سرعت گرفتن را بدهيد تا وارد اسپيرال دايو شود در اسپيرال دايو بدن شما خودبخود به طرف مخالف تمايل پيدا كرده به ته صندلي خواهد چسبيد جهت كنترل ميزان فرود خود و زاويه شيب رو به زمين برك داخلي را كم و زياد كنيد .

دراسپيرال تند لازم است كمي برك بال بيروني كشيده تا از تو رفتگي و كولپس جلوگيري شود . 

  • توجه :بعضي از خلبانان كه عادت به اسپيرال دايو ندارند ممكن است بعلت چرخش و از دست دادن هوشياري و فرار خون از مغزغش كنند مانند كليه وسايل پروازي ديگر ما بشما توصيه مي كنيم جهت خروج از اسپيرال دايو تحت نظارت استاد خود و در وضعيتي كاملا كنترل شده از آن خارج شويد، جهت خروج وسيله پروازي  يا بالتان از اسپيرال دايو بدن شما در هارنس بايستي در مركز قرار گيرد و يا بهتر است به طرف مخالف برگرديد . اگر شما برك داخلي را رها كنيد بال بطور خودكاراز اسپيرال دايو خارج مي شود.

بالهاي جديد تمايلي در ماندن در اسپيرال دايو را ندارند ، اما بهرحال شما بايستي نحوه خروج از اسپيرال دايو را بدانيد .

استفاده از وزن خود CG و كشيدن آن به طرف مخالف و گرفتن برك مربوطه باعث مي شود كه شما پايين آمدن سرعت بال را احساس كنيد . لذا برك بيروني را در يك يا دو چرخش آزاد كرده و بگذاريد سرعت بال كاهش يابد.

سپس درست قبل از خروج از اسپيرال دايو با كمي فشار برك مخالف آنرا تثبيت كنيد . اين عمل باعث از دست دادن آخرين انرژي بال و جلوگيري از پاندول شدن شما خواهدشد. البته اين درست است كه

 مي توانيددر سرعت بالا عكس العمل نشان داده از اسپيرال خارج شده ولي بايستي ريسك از دست دادن كنترل آنرا نيز بجان بخريد.

   ترافيك فرود (Patter Traffic)

 فرود بهتر است درمكاني آشنا و بدور از موانع باشد.قبل از فرود جهت وزش باد را از روي حركت بادنما كه از قبل در محل نصب شده و يا از روي حركت برگ درختان يا از روي زاويه دودي كه به هرعلتي درمحل ممكن است باشد تشخيص داده  رو به باد فرود مي آييم . طرح نقشه براي فرود را ترافيك فرود يا (Pattern Traffic) مي گويند . هر فرودي شامل سه مرحله  مي شود :

1-Down Wind (پشت به باد)

2-Base Wind (بغل به باد)

3-Final (مرحله پاياني،فرود،رو به باد)

در شكل زير 4 طريقه فاينال بستن (U,L,S8)  را مشاهده مي فرماييد كه به اختصار شرح مي دهيم

 1- فرود به طريقه PT8

در اين نوي لندينگ (Landing) با ارتفاع زياد به منطقه لند رسيده ايم با چرخش هايي كه مانند عدد 8 انگليسي است (8)  سعي در كم كردن ارتفاع خود داريم طوري 180 درجه مي زنيم كه دوباره به جاي اول بر مي گرديم و  آنقدر اينكار را انجام مي دهيم تا به ارتفاع مطمئن رسيده اقدام به فرود مي كنيم . ( بايد توجه داشت كه در پي اين گردشها جلو و به منطقه لند واردنمي شويم ، حركت رو به پايين ما بصورت يك صفحه عمودي بايد باشد)

 2- فرود به طريقه PTS

اين يوع فاينال به اس S  معروف مي باشد در اين نوع از فاينال بستن وقتي با بالاي منطقه فرود يا لند رسيديم رو به باد قرار گرفته (بطريقي كه در بالا ذكر شد) به ارامي به اندازه 90 درجه مي چرخيم، دوباره از سمت مخالف 180 درجه مي چرخيم وقتي بال صاف شد براي بار سوم 180 درجه مي چرخيم و آنقدر اينكار را انجام مي دهيم تا به ارتفاع مطمئن رسيده اقدام به فرود مي كنيم

 توجه : درهنگام S زدن در PTS علاوه بر كم كردن ارتفاع به هدف Target)) هم نزديك مي شويم ولي در PT8  فقط ارتفاع كم مي شود.

 2: فرود به طريقه PTL :

دراين طريقه وقتي به منطقه لند رسيديم ارتفاع به اندازه كافي است و احتياجي به كم كردن آن نداريم به همين خاطر با يك زاويه 90 درجه كه به آرامي مي چرخيم رو به باد مي شويم و فرود مي آييم

 3: فرود به طريقه PTU :

در اين طريقه وقتي به منطقه لند ميرسيم پشت به باد هستيم از كنار محل لند پشت به باد ميرويم تا به اندازه كافي محل لند را ديده و ارتفاع مناسب خود را تراي فرود شخيص بدهيم بعد به اندازه 180 درجه از چپ يا راست مي چرخيم در امتداد وزش باد فرود مي آييم .

  

  • در موقع فرود بركها را بالابرده و به بال اجازه سرعت گرفتن بدهيد ولي هرگز بركها را كاملا رها نسازيد پس از اينكه به ارتفاع لازم از سطح زمين رسيديد (حدودا يك متري) بطور ملايم و مداوم (*مهم*) فلر كرده و هرگز با خشونت بركها را پايين نكشيد زيرا اين عمل باعث اوج گيري چند متري شما شده و فرود شما را با اشكال مواجه خواهد كرد.

  4:فرود در محل بلند شدن (Top Landing)

نوع ديگري از روشهاي فرود ، فرود در منطقه اي كه Tack off كرده ايم يا تاپ لندينگ مي باشد البته اين كار خيلي حساس و حرفه اي مي باشد و بايد بوسيله خلبانان باتجربه و كارآزموده انجام گيرد و به خلباناني كه تازه دوره آموزشي و يادگيري اوليه را پشت سر گذاشته اند اصلا توصيه نمي شود .

طرح فاينال بستن براي Top Landing بصورت زير مي باشد.

در مرحله اول بغل به باد روي منطقه فرود قرارميگيريم و در حاليكه بركها را كمي پايين كشيده ايم سعي در كم كردن ارتفاع خود داريم و آرام آرام فرود مي آييم البته همان طور كه قبلا ذكر شد اين كار احتياج به تجربه فراوان و تمرين در حضور اساتيد مربوطه دارد .

 

    در خاتمه :  اكيدا توصيه مي كنيم هنرجويان عزيز مواردمذكور را با دقت فراوان مطالعه و پس از چندين بار تكرار مطالب و فقط در شرايط كاملا كنترل شده , تحت سرپرستي اساتيد محترم اين رشته، آنهم پس از بدست آوردن مهارتهاي لازم مي باشدانجام دهند . همچنين نويسنده به هيچ وجه انجام مانورهاي خطرناك را توصيه نمي كند. بديهي است نويسنده اين متن مسئوليتي در قبال آسيبهايي كه ممكن است در اثر بكار گيري نادرست توصيه هاي اين نوشتار به خلبانان وارد شود را ندارد.

هواشناسی

پرواز با پاراگلايدر نوعي شناور شدن در هواست در اينصورت بايد خلبانان پاراگلايدر شناخت كافي در مورد حركت هوا و انواع ابرها داشته باشند در اين بخش سعي شده به طور خلاصه به تشريح اشكال مختلف ابرها بپردازيم . بديهي است اين مختصر جهت آشنايي كامل با انواع ابرها و بطور كلي هواشناسي كافي نيست و مطالعه كافي و شركت در كلاسهاي هواشناسي با حضور اساتيد مجرب را مي طلبد .

به طور كلي و مختصر انواع مختلف  ابرها را به شرح زير ميتوان بيان كرد :


 

-1 ابرهاي سيروس(Cirrus )

اين ابرها از مرتفعترين ابرها بوده واغلب به صورت پرمانند و سفيد رنگ و شفاف (ملو از بلورهاي يخ) در آسمان ديده ميشوند. اين ابرها بعضاً به صورت دستههاي منظم جدا از هم، در آسمان ديده ميشوند در اين صورت موسوم به سيروسهاي هواي خوب بوده و اگر توأم با ابرهاي سيرواستراتوس و آلتواستراتوس گردند. معمولاً علامت هواي بد ميباشند.

-2 سيرو استراتوس(Cirrostratus)  :

اين ابرها را ميتوان سيروسهاي نازك تور مانندي دانست كه از ابرهاي كوچك سفيد و به هم فشرده به شكل گوله پشمي شكيل يافتهاند و به علت شفافيت خورشيد و ماه و ستارگان از پشت آنها قابل رويت بوده و اغلب هالهاي دور خورشيد و ماه تشكيل ميدهند. اين هاله نتيجه شكست نور بوسيله بلورهاي يخ معلق در هوا است ظهور اين ابرها، علامت نزديك شدن هواي طوفاني بوده و به همين لحاظ، اين ابرها را ميتوان پيش از فرا رسيدن هواي بد و يا حالتهاي طوفاني هوا، مشاهده نمود.

3 سيرو كومولوس( Cirrocumulus)

اين ابرها اغلب از توسعه ابرهاي سيرو استراتوس حاصل شده و بدون سايه ميباشند و غالباً به جاي خورشيد و ماه هالهاي در آسمان بوجود ميآورند. ساختمان آنها اغلب متشكل از قطعات سفيد رنگ بوده و معمولاً پيش از ابرهاي سيروس در آسمان ظاهر ميشوند. ظهور آنها در آسمان، مقدمه فرا رسيدن هواي ابري و طوفاني است.

 آلتو استراتوس (Altostratus)

اين ابرها به صورت لايههاي يكنواخت و متحدالشكل خاكستري يا متمايل به آبي به صورت تركيبي از الياف، آسمان را ميپوشانند.
به علت قشر ظريف اين ابرها تشخيص موقعيت خورشيد از پشت آنها امكانپذير است معمولاً پس از پيدايش ابرهاي آلتو استراتوس، ريزيشهاي جوي در سطح وسيعي به طور مدام شروع ميگردد.

5 آلتوكومولوس (Altocumulus)

اين ابرها شامل لايهها و يا تكههاي بزرگ گوي مانندي از قطرات زير آب بوده كه معمولاً بصورت شيار و يا امواج نسبتاً منظمي مشاهده ميگردد. جريان عمودي هوا در لايهاي كه بوسيله اين ابرها پوشيده شده، سبب رشد سريع قابل ملاحظهايي در جهت عمودي در اين ابر ميگردد به همين سبب، اين ابرها اغلب در بالاي قلل كوهها و يا در فوق جريانات عمودي مشاهده ميگردند . اين ابر اغلب شكل عدسي دارند . پديدار شدن اين ابرها در آسمان بيانگر شرايط بد هوا و ايجاد رعد و برق ميباشد.

-6 استراتوس (Stratus)

نوع اصلي اين ابر لايهاي يكدست و شبيه مه ميباشد . و معمولاً به صورت توده متراكمي از بخار آب كه قطر آن در همهجا يكسان است، مشاهده ميگردد. ارتفاع اين ابر از سطح زمين بسيار كم است بارندگي در اين ابرها در حرارتهاي فوق صفر درجه سانتيگراد بصورت ريزدانه ميباشد.

-7 استراتوكومولوس (Stratucumulus)

اين ابرها داراي رنگي تيره و يا سفيد متمايل به خاكستري بوده معمولاً بصورت دسته يا خطوط و يا تودههاي كروي مانند بزرگ و امواج كروي از ابرهاي خاكستري با فواصل و شكافهاي روشن تشكيل ميگردد. اين ابرها اغلب بيشتر آسمان را پوشانده و بارندگي آن بصورت ريزدانه بود. و در نتيجه فاقد شرايط بارندگيهاي رگباري است.اين ابرها متراكم و فاقد شكل معيني بوده و تمام آسمان را بهطور نامنظم ميپوشانند بارندگيهاي حاصل از اين ابرها اغلب مداومند.

 -9 كومولوس: (Cumulus)

اين ابرها اغلب ساختمان گل كلمي داشته و سطح بالاي آن حالت گنبدي دارد و متشكل از قطعات كوچك ابرهاي سفيد پنبهاي است كه معمولاً صبحگاهان در امتداد ارتفاعات تشكيل ميگردند و داراي حالت جوشش (در اثر صعود هواي مرطوب) هستند . قطعات پراكنده اين ابرها تقريباً داراي ارتفاع يكسان و معرف به كومولوسهاي هواي خوب ميباشند.

 -10 كومولونيمبوس (Cumulonimbus)  (CB3)  

اين ابر كه با نام تاورين سي بي معروف است، ابري است باران زا و بزرگ با قله هايي فوق العاده تماشايي .غلظت اين ابر به مانند غلظت يك عسل غليظ است بنابراين ابري است خطرناك براي هواپيماهاو وسایل پروازی . اين ابرها از تودههاي بزرگ و انبوه ابر كه به شكل برج عظيمي سر به آسمان كشيدهاند تشكيل ميگردند رنگ قسمت فوقاني در اين ابرها متمايل به آبي و سطح زيرين آب كاملاً تيره ميباشد . اين ابرها به نام ابرهاي رعدوبرق نيز معروفاند. و بارندگي آنها بصورت رگباري است. اغلب با يك جبهه سرد و فعال همراه بوده و يا در اثر ناپايداري محلي ايجاد ميشوند و در عرضهاي ميانه اغلب در اوايل بهار و پاييز مشاهده ميشوند.

ابر كومولونيمبوس كاپيتالوس (CB9

اين ابر عظيم ترين ابر دنيا است  به نام اسكاتر سي بي و كوهه رعد و برق معروف است.ابري فوق العاده عظيم الجثه كه به مانند يك ماشين الكتريكي فوق العاده پر قدرت از يك طرف رطوبت هوا را مي مكد و از طرفي ديگر ميليون ها ليتر آب را در هر ثانيه به زمين مي كوبد.

اين ابر كه غلظتش مانند يك عسل درون يخچال است مولد رعد و برق مي باشد. پس ابري است پر خطر اما زيبا.

توده هوا
یک توده هوا عبارت است از حجم عظیمی از هوا که خصوصیات فیزیکی آن بویژه از نظر دما و رطوبت و آهنگ کاهش دما (Lapse rate) در سطح افقی برای صدها کیلومتر تقریبا همسان باشد. تودههای هوا، خصوصیات اصلی خود را از سطحی که بر روی آن تشکیل میشوند، کسب میکنند. برای اینکه تودههای هوا شکل بگیرند لازم است هوا به مدت طولانی در یک منطقه ثابت باقی بماند، در نهایت گردش معمولی هوا موجب به حرکت در آمدن آنها می شود. تودههای هوا معمولا در بعضی از نقاط دنیا بیشتر از سایر مکانها تشکیل می شوند به این مناطق سرچشمه (Source region) گفته میشود.

تودههای هوا را با توجه به منشاء تشکیل آنها، طبقه بندی و نامگذاری میکنند و با توجه به منشاء، نشانههای معینی را برای آنها به کار میبرند.

 جبهه هوا
زمانی که دو توده هوای با دمای مختلف، در مسیر حرکتشان به هم میرسند، حالت انتقال شدیدی (از لحاظ دما، فشار، رطوبت، باد و غیره) در مرز بین آنها بوجود میآید. اگر یک نفر همراه با توده هوای گرم به سمت شمال حرکت کند، به تدریج و به طور یکنواخت با کاهش دما مواجه میشود؛ سپس با برخورد به یک توده هوای سرد، دما به طور ناگهانی و شدید افت میکند یعنی تغییرات آهسته و یکنواخت در محل برخورد با توده سرد، به تغییر ناگهانی و غیر مداوم تبدیل میشود. به این خاطر اصطلاح خط ناپیوستگیLine Of Discontinuity) در مورد مرکز توده هوا به کاربرد، میشود. عبارت جبهه (Front) مترادف با خط ناپیوستگی است و امروزه به خوبی جانشین آن شده است. در واقع جبههها مرزهای بین تودههای هوا هستند. بر روی نقشههای هواشناسی جبههها را با یک خط نشان میدهند. سطحی که دو توده هوای مجاور را از هم جدا میکند سطح جبهه (Frontal Surface) نامیده می شود.

  انواع جبهه ها

جبهه های گرم (warm fronts)
"یک جبهه گرم، جبهه ای است که در طول آن، هوای گرم جانشین هوای سرد می شود. "در صورتیکه که جهت حرکت توده های هوا به طریقی باشد که هوای گرم به تدریج از روی سطح زمینی عبور کند که قبلاً در آن جا هوای سرد وجود داشته است، جبهه تشکیل شده، جبهه گرم خواهد بود.
بر روی نقشه های هواشناسی، جبهه گرم معمولاً به صورت نیم دایره های سیاه رنگ و در سمتی که جبهه به آن طرف حرکت می کند رسم می شود. بر روی نقشه های چاپی، جبهه گرم با خط پر رنگ و قرمزمشخص شود.حاصل شکل گیری جبهه گرم ایجاد پوشش نسبتاً ضخیم ابر بر روی سطح جبهه و در نزدیکی دنباله آن و بارندگی یکنواخت است.

 

جبهه های سرد (Cold fronts)
"در جبهه های سرد، هوای سرد جانشین هوای گرم می شود." تیغه های سیاه رنگ بر روی خطی که جبهه را نشان می دهد علامت جبهه سرد هستند و همیشه بر روی جهتی قرار داده می شوند که جبهه در آن مسیر حرکت می کنند.

بر روی نقشه های هواشناسی جبهه سرد با خط پررنگ آبی مشخص می شود. حاصل تشکیل جبهه سرد بوجود آمدن ابرهای کومولوس و کومولونیمبوس، همراه با بارندگی های رگباری است.

 

جبهه های ساکن (Stationary fronts)
فرض کنید دو توده هوای گرم و سرد توسط یک جبهه از هم جدا شده اند. آیا این جبهه گرم است یا سرد؟ جواب این است که تشخیص جبهه، به رفتار آن بستگی دارد. اگر جبهه در جهت هوای گرم جابه جا شود، جبهه سرد است و اگر در جهت هوای سرد جابه جا شود، جبهه گرم است. اما اگر توده های هوا در حرکت نباشند، جبهه به حالت سکون در می آید پس در واقع جبهه ساکن، جبهه ای است که در جهت افقی دارای حرکات بسیار کمی بوده و تقریباً اصطلاحی است که به مرز توده های هوای ساکن گفته می شود و بر روی نقشه های هواشناسی با ترکیبی از جبهه گرم و سرد نشان داده میشود.

 جبهه های بند آمده (Occluded fronts)
جبهه بند آمده از ادغام جبهه های سرد و گرم تشکیل می شوند. اگر یک جبهه سرد از یک جبهه گرم پیشی گیرد، نتیجه کار یک جبهه بندآمده است. با نزدیک شده به جبهه بندآمده، سیستم ابر یا بارندگی حاصل از آن بسیار شبیه یک جبهه گرم است، زیرا تشکیل دنباله توده هوای گرم قبل از جبهه تغییری نکرده است. با گذر جبهه، ابرها و بارندگی متعاقب آن از نوع جبهه سرد خواهد بود.
در تقسیم بندی ابرها جمعا ۲۷ نوع ابر موجود است که از بین این ۲۷ نوع ٬ دو نوع آنها ابرهای CB (charley Brown)  می باشند که خطرناک ترین ٬ عظیم ترین و در عین حال زیبا ترین ابرهای جهان می باشند .

موضوعات مرتبط: آموزش پاراگلایدر

نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم فروردین 1390ساعت 23:16 توسط نینجا رنجر|

تای جوتسو  (     دفاع شخصی   )

دفاع شخصی : معنای دفاع شخصی این است که در شرایط خطر انسان بتواند به گونه ای از خود دفاع کند که نه خود صدمه ای ببیند نه مهاجم صدمه جدی ببیند ، دفاع شخصی علمی باید به گونه ای باشد که نه محدودیت جسمی نه جنسی و نه سنی داشته باشد و در هر شرایط و مکانی هنرجو بتواند از خود دفاع کند.

موضوعات مرتبط: آموزش دفاع شخصی

نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم فروردین 1390ساعت 23:14 توسط نینجا رنجر|

قابل توجه ورزشکاران - آیا می دانستید ماءالشعیر، شکم می‌آورد ؟

جواب : اگرچه آب بهترین و سالم‌ترین نوشیدنی است، اما خیلی‌ها در روزهای گرم تابستان برای خنک شدن یا رفع عطش، اقدام به خرید و مصرف انواع نوشابه‌ها و از جمله ماءالشعیرمی‌کنند و آن را به آب ترجیح می‌دهند. گذشته از مصرف این قبیل نوشیدنی ها در بیرون از منزل، بعضی افراد عادت کرده‌اند از ماءالشعیر به جای آب بعد از هر وعده غذایی استفاده کنند. پس از مدتی این گروه متوجه می‌شوند که دچار اضافه وزن شده‌اند و شکم آورده‌اند.

جالب است بدانید بر خلاف آنچه اغلب مردم می‌گویند، ماءالشعیر باعث شکم آوردن آن ها نمی‌شود. آن چه موجب جمع شدن چربی در بدن آن ها می گردد، دریافت کالری اضافی است. ماءالشعیر کالری قابل‌توجهی دارد، هر چند که این میزان کالری از انواع دیگر نوشابه‌های گازدار کمتر است، ولی ناچیز هم نیست. وقتی شما از ماءالشعیر به جای آب استفاده می‌کنید، در واقع در حال رساندن کالری به بدنتان هستید. این کالری‌های اضافه بر نیاز بدن، به‌ صورت چربی ذخیره می‌شوند که در آقایان در اطراف شکم جمع می‌شوند و در خانم‌ها در اطراف باسن و ران‌ها(و البته پس از شروع یائسگی، در اطراف شکم.)

اگر از هر منبع غذایی بیش از انرژی مورد نیاز بدن ‌تان، کالری دریافت کنید، تعادل بین انرژی دریافتی و مصرفی بدن به هم می‌خورد و مازاد این کالری به صورت بافت چربی در بدن شما ذخیره می‌شود.

با مصرف ماءالشعیر در هر روز، حدود 120 تا 150 کالری اضافه بر آنچه می‌خورید دریافت می‌کنید، حالا محاسبه کنید این کالری اضافی در ماه معادل چه عددی خواهد شد؟

بله، درست حدس زدید! می‌شود معادل یک کیلو چربی است که می‌تواند در ناحیه شکم شما که خودتان را به این نوشیدنی عادت داده‌اید، جمع شود

آیامی دانید اصول بهداشتی که در فعالیت های ورزشی باید رعایت گردند چیست ؟

جواب :   ۱ - سعی کنید در هوای آزاد و بدون آلودگی ورزش نمائید . در صورتی که تمرینات ورزشی در مکان های سرپوشیده انجام می گیرد ، تهویه هوای داخلی این گونه اماکن الزامی است  

۲ - هنگام ورزش از لباس های مناسب همان رشته ورزشی استفاده نمائید . هرگز با لباس های معمولی و روزانه خود به ورزش نپردازید .

 ۳ - در خرید کفش ورزشی توجه بیشتری نشان دهید و سعی کنید اندازه کفش را مناسب انتخاب نمائید تا پا در آن به راحتی قرار گیرد . کفش های بزرگتر یا کوچکتر از اندازه پا به هیچ عنوان توصیه نمی گردد .

 ۴ - سعی کنید هنگام ورزش از جوراب های نایلونی کمتر استفاده نمائید . استفاده از جوراب های نخی یا الیاف طبیعی مناسب تر است .

 ۵ - از نوشیدن آب زیاد یا آشامیدنی های بسیار سرد در خلال ورزش بپرهیزید .

 6 - در فصل تابستان جهت استفاده از استخر و شنا ، حتماً قبل از داخل آب شدن ، دوش بگیرید تا بدن نسبت به آب سرد عادت نماید .

 7- پس از فعالیت های ورزشی در معرض جریان هوای سرد قرار نگیرید زیرا احتمال ابتلا به امراض مختلف منجمله بیماری های کلیوی همواره وجود دارد .

 8 - احساس خستگی و کوفتگی در پایان تمرین مخصوصاً‌ در مسابقات ورزشی دست می دهد . در این حالت بدن کاملاً به حالت عادی برنگشته و آمادگی هضم معمولی غذا را ندارد و مدتی طول می کشد تا پس از فعالیت شدید ، اشتها به وجود آید . بنابراین بعد از تمرینات و مسابقات ، تنها مواد غذایی مناسب ، نوشیدنی، مخصوصاً آب میوه است.

 9 - پیوسته اصول انسانی و احترام به دیگران را مد نظر داشته و همانند یک ورزشکار واقعی رفتار نمایید .

موضوعات مرتبط: دانستنیها

نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم فروردین 1390ساعت 23:13 توسط نینجا رنجر|

علل گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلانی زمانی روی می دهد که عضله دچار اسپاسم شده و در آن حالت باقی بماند.این حالت توسط هر عاملی که در انقباض یا ارتجاع عضله دخالت دارد رخ می دهد.مغز از طریق اعصاب ، پیام هایی به عضلات می فرستد ، وقتی سیگنالها از اعصاب به عضلات می رسند یک سری فرایند مرتبط به حرکت مواد معدنی در داخل و خارج عضله ، منجربه انقباض عضله می شود .

جریان الکتریکی به علت تفاوت غلظت مواد معدنی در دو طرف غشاء سلول برقرار می شود .در بدن انسان هر ماده معدنی ، یک یا دو بار الکتریکی دارد . جمع جبری باز مواد معدنی باید در داخل و خارج سلولها برابر باشد . اگر هر گونه تفاوتی موجود باشد ،جریان الکتریکی در طول عضله برقرار می گردد . سدیم و کلسیم در ابتدا در خارج سلولهای عضلاتی قرار دارند و پتاسیم در داخل این سلولها است . هنگامی که پیام ازمغز به عضله می رسد، کلسیم به داخل سلولهای عضلانی و پتاسیم به خارج از آنها حرکت می کند .این عمل منجر به یک فعالیت الکتریکی در طول عضله می شود که موجب انقباض عضله نیز می گردد . سپس هنگامی که بارهای الکتریکی نسبت به هم متعادل شوند از عضله رفع انقباض می شود . برای عمل طبیعی انقباض و ارتجاع عضلات نیاز به مقادیر کافی چربی و قند واکسیژن است تا این مواد را تجزیه کنند. همچنین به غلظت کافی مواد معدنی سلولی هم نیاز است.

بدون در نظر گرفتن عامل ایجاد کننده ، درمان گرفتگی ها یکسان است . چنین عضله ای را باید توسط یک دست کشیده و به طور متناوب با دست دیگر آن را ماساژ داد. برای مثال : در گرفتگی عضله ساق پا باید قسمت قدامی پا را با یک دست به طرف بالا کشید و هر چند ثانیه عضله ماهیچه ساق را فشرد.

گرچه درمان گرفتگی به علت آن مربوط نیست ولی پیشگیری از گرفتگی به علت آنها مربوط است. طول مدت گرفتگی می تواند در ردیابی علت آن کمک کننده باشد.

موضوعات مرتبط: مقالات رزمی

نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم فروردین 1390ساعت 23:12 توسط نینجا رنجر|

 

اديسون در سنبن پيري پس از كشف چراغ برق يكي از ثروتمندان آمريكا به شمار مي رفت و درآمد سرشارش را تمام و كمال در آزمايشگاه مجهزش كه ساختمان بزرگي بود هزينه مي كرد. اين آزمايشگاه بزرگترين عشق پيرمرد بود، هر روز اختراعي جديد در آن شكل مي گرفت تا آماده بهينه سازي و ورود به بازار شود
در همين روزها بود كه نيمه هاي شب از اداره آتش نشاني به پسر اديسون اطلاع دادند، آزمايشگاه پدرش در آتش مي سوزد و حقيقتا كاري از دست كسي بر نمي آيد و تمام تلاش ماموان فقط جلو گيري از گسترش آتش به ساير ساختمانها است
آنها تقاضا داشتند كه موضوع به نحو قابل قبولي به اطلاع پيرمرد رسانده شود ، پسر با خود انديشيد كه احتمالا پيرمرد با شنيدن اين خبر سكته مي كند و لذا از بيدار كردن پيرمرد منصرف شد و خودش را به محل حادثه رساند و با تعجب ديد كه پير مرد در مقابل ساختمان آزمايشگاه روي يك صندلي نشسته است و سوختن حاصل تمام عمرش را نظاره مي كند
پسر تصميم گرفت جلو نرود و پدر را آزار ندهد. او مي انديشيد كه پدر در بدترين شرايط عمرش بسر ميبردناگهان پدر سرش را برگرداند و پسر را ديد و با صداي بلند و سر شار از شادي گفت: پسر تو اينجايي مي بيني چقدر زيباست! رنگ آميزي شعله ها را مي بيني؟ حيرت آور است! من فكر مي كنم كه آن شعله هاي بنفش به علت سوختن گوگرد در كنار فسفر به وجود آمده است! واي ! خداي من، خيلي زيباست! كاش مادرت هم اينجا بود و اين منظره زيبا را مي ديد. كمتر كسي در طول عمرش امكان ديدن چنين منظره زيبايي را خواهد داشت. نظر تو چيه پسرم؟
پسر حيران و گيج جواب داد: پدر تمام زندگيت در آتش مي سوزد و تو از زيبايي رنگ شعله ها صحبت مي كني؟چطـور مي تواني؟ من تمام بدنم مي لرزد و تو خونسرد نشسته اي؟
پدر گفت: پسرم از دست من و تو كه كاري بر نمي آيد. مامورين هم كه تمام تلاششان را مي كنند. در اين لحظه بهترين كار لذت بردن از منظره ايست كه ديگر تكرار نخواهد شد . در مورد آزمايشگاه و باز سازي يا نو سازي آن فردا فكــر مي كنيم. الان موقع اين كار نيست ، به شعله هاي زيبا نگاه كن كه ديگر چنين امكاني را نخواهي داشت!
توماس آلوا اديسون سال بعد مجددا در آزمايشگاه جديدش مشغول كار بود و همان سال يكي از بزرگترين اختراع بشريت يعني ظبط صدا را تقديم جهانيان نمود. آري او گرامافون را درست يك سال پس از آن واقعه اختراع نمود

.فاش شدن دروغ به وسیله چشم ها

 از مدت ها ﭙیش تصور می شد که حرکات چشم ما حقیقت یا دروغ را فاش می کند. هم اکنون گروهی از دانشمندان یوتا با استفاده از فناوری رد یابی چشم ، جایگزین نوید بخشی را برای دستگاه دروغ سنج ابداع کردند.

محققان گفتند : روش رد یابی چشم برای تشخیص دروغ کاربرد بسیاری دارد و این مسئله که سازمان های دولتی برای تشخیص حقیقت از دروغ بهترین و ﭙیشرفته ترین روش ها را داشته باشند حایز اهمیت است.

امکان ردیابی حرکت چشم برای تشخیص دروغ در سال های اخیر به دلیل ﭙیشرفت های اساسی در فناوری میسر شده است . محققان دانشگاه یوتا ادعا می کنند که انان اولین ﭙژوهشگرانی هستند که این نرم افزار و روش هایی برای کاربرد موثراین آزوایش ها ابداع و ارزیابی کرده اند . استفاده از حرکت چشم برای تشخیص دروغ با ازمایش دروغ سنج تفاوت دارد . به جای اندازه گیری واکنش احساسی فرد به دروغ ، فناوری ردیابی چشم ، واکنش شناختی فرد را اندازه میگیرد . برای انجام چنین کاری ، محققان در حالی که فردی سرگرم پاسخ دادن به یک سلسله سوال های راست و دروغ در رایانه بود ، شماری از اندازه گیری ها را ثبت کردند . این اندازه گیری ها شامل گشاد شدن مردمک چشم ، زمان پاسخ ، زمان خواندن و خواندن مجدد و اشتباه ها بود . دانشمندان متوجه شدند که دروغ گفتن در مقایسه با کفتن حقیقت بع تلاش بیشتری نیاز دارد بنابراین به دنبال علائمی گشتند که نشان دهد فرد سخت در حال تلاش است . برای مثال فردی که در حال فریبکاری است اختمالا مردمک های چشمش گشاد می شود و زمانبیشتری را برای خواندن پاسخ دادن به سوالات صرف می کند . این واکنش ها اغلب چند دقیقه طول می کشد و برای تعیین اهمیت آنها به اندازگیری پیچیده و مدل سازی اماری نیاز است .

روش های ردیابی چشم برای تشخیص دروغ علاوه براندازگیری یک نوع متفاوت پاسخ ، چند مزیت دیگر نسبت به دروغ سنج دارند .  ردیابی چشم به طور قابل توجهی هزینه کمتری دارد و یک پنجم وقتی را که در حال حاضر برای آزمایشها لازم است به خود اختصاص می دهد . موضوع به فردی که موردازمایش قرار می گیرد وابسته نیست . با هر زبانی قابل استفاده است و برای کاربرد آن به جای استفاده از متخصصان دروغ سنج ، از تکنسین ها استفاده می شود .

خليج هميشگي فارس همواره در طول تاريخ خليج فارس بوده و همواره نيز خليج فارس باقي خواهد ماند .نام درياي پارس يا خليج فارس با قدمت تاريخي 5000 ساله در ميان اقوام و ملل مختلف از دير باز به همين نام خوانده شده است .
قديمي ترين و نخستين مدارك تاريخي كه نشان از رونق و آبادي جزاير و بنادر خليج فارس دارد مربوط به هزاره سوم ق. م است كه مصادف با قدرت گرفتن سومري ها در بخشهاي جنوبي بين النهرين و در مجاورت خليج فارس است .
در دوره رونق و شكوفايي تمدن ايلام در هزاره سوم ق.م سونتروك ناهونته يكي از پادشاهان بزرگ سلسله ايلامي در شهر ليان (بوشهر كنوني ) اقدام به بازسازي معبدي كرد كه پيش از او نياكانش بر پا داشته بودند .
نواحي تحت حاكميت اين پادشاه ايلامي تا كرانه هاي خليج فارس امتداد ميافت و نخستين مدارم دال بر تجارت دريايي در خليج فارس متعلق به هزاره سوم ق.م است
((استرابو)) و ((آريان)) دو تن از مورخان و جغرافي نويسان معروف از محل كنوني با عنوان ًتا اوكهً ياد كرده اند كه به علت اهميت اين منطقه و پس كرانه هاي آن براي پادشاه ايران مقر باشكوهي ساخت كه بقاياي آن در نزديكي برز جان هنوز پابرجاست . همچنين آرامگاههاي دوره اوليه هخامنشي در نواحي پس كرانه هاي خليج فارس شاهدي ديگر بر اين مدعاست .
در كتيبه اي كه در كانال سوئز پيدا شد و به دستور داريوش نوشته شده بود از خليج فارس به عنوان دريايي كه از پارس مي آيد ياد شده است . در قديمي ترين نقشه هاي جغرافيايي كه از خليج فارس كشيده شده است ، خليج فارس با نامهاي درياي پارس بحر پارس نوشته شده است در آثار بزرگاني چون بطلميوس و هرودت پدر علم تاريخ ازخليج فارس با نام سينوس پرسيكوس استفاده كرده اند .
اما در اواخر قرن نوزدهم انگلستان به دلايل سياسي و بهره برداري اقتصادي در خليج فارس سعي كرده نام جعلي خليج عرب را به كار ببرد كه اين ادعاي پوچ انگلستان و تعدادي از كشورها نيز چيزي از خليج فارس بودن آن نخواهند كاست .
نامگذاري روز 10 ارديبهشت به عنوان روز ملي خليج فارس و به عنوان سالروز اخراج پرتقالي ها از بنادر و جزاير ايران (هرمز)، با شجاعت امامقلي خان فرمانده نيروي دريايي شاه عباس اول در تاريخ 1622ميلادي 1031 هجري قمري ما را بر آن داشت تا اشاره هر چند كوتاهي به نام و پيشينه تاريخي خليج فارس داشته باشيم . پيشاپيش فرارسيدن 10 اديبهشت روز ملي خليج فارس را گرامي ميداريم .

 

آموزش علم حدیث - معرفی پیامبر به عنوان الگوی حسنه : الگوهای اخلاقی ، همانند خط کش ها و پرگارهای دقیقی هستند که به دلیل خطاناپذیری به عنوان وسیله ای برای راست کردن کژی ها و ارزیابی میزان استقامت و راستی خطوط بکار می آیند . حد و مرز انسان کامل را به تصویر می کشند و دیگران برای رسید به کمال انسانی و سنجش میزان فرب خود به این مرز ، میبایست خود را با ان منطبق سازد و به آن نزدیک نماید . معرفی پیامبر اکرم (ص) به عنوان اسوه حسنه به این منظور انجام گرفته است : « لَقَد كانَ لَكُم ْفى رسولِ اللّهِ اُسْوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَنْ كانَ ڍَرجُواللّه َوَ الْڍَوْمَ الآخِرَ وَ ذَكَرَاللّهَ كَثِڍراً ؛ قطعا برای شما در[اقتدا به ]  رسول خدا سرمشقی نیکوست برای آن کس که به خدا و روز بازپسین امید دارد و خدا را فراوان یاد می کند » .

معرفی پیامبر (ص) به عنوان اسوه حسنه به این معناست که ایشان آینه تمام نمای انسان کامل است و تمام جوانب زندگی ایشان می تواند سر مشق دیگران قرار گیرد . جالب آنکه پیامبر (ص) به عنوان اسوه حسنه به صورت مطلق و بدون استثنا معرفی شده است ، در حالی که پس از معرفی حضرت ابراهیم (ع) به عنوان اسوه حسنه برای مومنان ، طلب مغفرت ایشان برای عموی خود استثنا شده است . یعنی در این مورد ، مومنان حق ندارند از ابراهیم (ع) طبعیت کنند  . « واﻠذِﻴﻥَ مَعَهُ ِ... ﺇﻻ قَوْلَ ﺇبراهیمَ لِاَبیهِ لَاَسْتَغْفِرَنَّ لَكَ ... ؛  قطعا برای شما در پیروی از ابراهیم و کسانی که با اویند سرمشقی نیکوست ... جز در سخن ابراهیم که به عموی خود گفت : حتما برای تو آمرزش خواهم خواست ... »  چرا که قران در جای دیگر از طلب مغفرت مومنان برای مشرکان نهی فرموده است . سرمشق بودن پیامبر (ص) برای مومنان نشان از ان دارد که تأسی مومنان از پیامبر (ص) میبایست به صورت جامع و فراگیر انجام گیرد و ثابت می کند که احادیث ، اعمال و رفتار پیامبر (ص) همانند سخنان خداوند متعال از حجیت برخوردار است و معتبر می باشد .

 

موضوعات مرتبط: مقالات عمومی

نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم فروردین 1390ساعت 23:11 توسط نینجا رنجر|

مرا حل طی نمودن کیو 9 به کیو 8 ( کمربند زرد )

اسا س حرکت برای یک هنرجوی مبتدی طوری طراحی شده است که با عث انعطا ف و آمادگی جسمانی می شود . و تکنیکها ی پا یه یا کیهون ا سا س کا ر می با شد .

NINJA ARCHER آ موزش تئوری دوره سفید مرحله اول

NINJA COMBAT  آموزش دفاع و ضربه د ست – آ موزش مختصری ا ز تکنیکها ی پا یه پا – ترکیب ضربا ت دست و پا .

NINJA COMMANDO ما کی  طول - ما کی  ا رتفاع - چرخ و فلک یک د ست (چپ و را ست ) - تا ی تا نی - زدن پل - ا وشیرو ما کی -  با لا نس روی د ست - ترکیب

  ضربات دست

1 – امپی سوتو جود ا ن ا وچی                               ضربه دورا نی آ رنج از بیرون به قسمت با لا

2 – امپی ا وچی ا وچی                                          ضربه د ورانی با آ رنج از داخل

3 – ا مپی سوتو چود ا ن ا و چی                            ضربه د ورانی با آ رنج از بیرون به وسط بدن

4 – ا وده ا وچی ا و که                                          دفاع با ساعد ا ز دا خل

75 – ا وده سوتو ا وکه                                            دفاع با ساعد از بیرون

6 – شوتو ا وچی ا وکه                                          دفاع با تیغه د ست از دا خل

7 – شوتو سوتو ا وکه                                           دفاع با تیغه د ست از بیرون

  ضربا ت پا

1 – هیزا گری                                                     لگد با زا نو

2 – هیزا ما وا شی گری                                        لگد دورا نی با زا نو                     

3 – یوکو گری که کومی                                         لگد فشاری به پهلو

4 – ا وچی آ شی با رای                                         د روی پا از داخل

5 – ا و شیرو گری که آ گه                                     لگد بالا رونده به پشت

6 – ا و شیرو گری که کومی                                   لگد فشاری به پشت

7 – مای ا ورا ما وا شی گری                                 لگد دورا نی با کف پای جلو از داخل

8 – مای یوکو گری                                               لگد با تیغه پای جلو

9 – مای کا کا تو گری                                           لگد با پا شنه پای جلو

10- مای ا وشیرو گری                                          لگد به پشت با پای جلو

11- ا وشیرو مای گری                                          لگد مستقیم با سینه پای عقب

12- ا وشیرو ا ورا ما واشی گری                        لگد دورا نی با کف پای عقب (چرخشی)

13- ا ورا ما وا شی گری                                       لگد با پای عقب از دا خل

14- ا وشیرو کا کا تو گری                                     لگد با پاشنه پای عقب

15- ا وشیرو یوکو گری                                         لگد با تیغه پای عقب

16- فومی کومی                                                  لگد با پا شنه ( پیستونی )

 مرا حل طی نمود ن کیو 8 به کیو 7 ( کمربند نا رنجی )

در این بخش هنرجو باید در فرا گیری تعدادی از تکنیکهای اسا سی پرش که اصطلا حا به آ ن توبی می گویند مها رت کسب نما ید که در بر گیرنده  سرعت -  دقت – آمادگی  جسما نی می با شد .

NINJA ARCHER  آ موزش تئوری مرحله دوم وسوم سفید      

NINJA COMBAT   آ موزش ضربا ت پا ی جهشی  –  ترکیب ضربا ت د ست و پا –  شروع  مبا رزه   ا وپن ( ضربه با د ست به صورت مجا ز نمی با شد )

NINJA COMMANDO

ما کی ا ز روی موا نع -نیم پشتک تکی-ا فتها-کا یتن-هیدا ری کا یتن-میگی کا یتن-

1 – فیلیپینی                                                           فیلیپینی

2 – نیدا ن گری                                                       لگد دو تا یی                            

3 – توبی ما ی گری                                                 لگد جهشی با سینه پای جلو

4 – توبی ما ی ما وا شی گری                                    لگد جهشی د ورا نی با پای جلو

5 – توبی ما ی کا کا تو گری                                      لگد جهشی با سینه پای جلو

6 – توبی مای ا ورا ما وا شی                                    لگد جهشی د ورانی از داخل        

7 – توبی مای یوکو گری                                           لگد جهشی با تیغه پای جلو          

8 – سا کا تا                                                           حرکت قیچی      ا

9 – توبی ا وشیرو گری                                            لگد جهشی به پشت                   

10- مای آ شی سا کا تا                                            قیچی با پای جلو                       

11- ا وشیرو سا کا تا                                               قیچی با پای عقب                      

12- توبی ا وشیرو ا ورا ما وا شی گری                       لگد جهشی با پای عقب از داخل

 مرا حل طی نمود ن کیو 7 به کیو 6 ( کمربند سبز )

 در ا ین بخش هنرجو ترکیب ضربا ت د ست بوکس را آ موزش می بیندو در فرا گیری تکنیکهای کا ربردی و تخصصی آ ن اقدام می نما ید .

NINJA ARCHER  تشریح  کما ن – ترم دوم مشکی – مرحله اول و دوم     

NINJA COMBAT   آ موزش بوکس

NINJA COMMANDO   کشتی سومو - آ کروبا ت رزمی - آ موزش شنا - تای جوتسو - نیم پشتک متوا لی - نیم پشتک با سلا ح - نیم پشتک روی  و سیله - نا نچاکو تک - آ موزش بو ( چوب )

مرا حل طی نمود ن کیو 6 به کیو 5 (کمربند آ بی )

NINJA ARCHERدوره عملی کما ن – ترم دوم مشکی -  مرحله سوم

COMBAT NINJAمبا رزه بوکس

NINJACOMMANDO  پشتک بی د ست- وا رو روی د ست- پیچ و پرش- آ موزش نا نچاکو جفت - آ موزش بو ( چوب )

 مرا حل طی نمود ن کیو 5 به کیو 4 ( کمربند بنفش )

NINJA ARCHERشروع تیرا ندا زی – ترم سوم آ بی – مرحله ا ول و دوم

NINJA COMBAT آ موزش مبا رزه رینگی

NINJA COMMANDO تای جوتسو - عرب-  وا رو-ا متحا ن شنا- کایتن روی و سیله- نیم پشتک روی و سیله- ترکیب چوب و نا نچاکو همراه با آ کروبا ت- تا می شی وا ری ( شکستن اجسام سخت )

 مرا حل طی نمود ن کیو 4 به کیو 3 (کمربند قرمز)

 NINJA ARCHER تیر ا نداز – ترم سوم آ بی – مرحله سوم

NINJA COMBAT  مبارزه رینگی و آ مو زش سا نشو

NINJA COMMANDO    تای جوتسو- کوبودو جوتسو- د یوا ری- پیچ وارو- پیچ نیم وا رو- تا میشی وا ری- پشتک از روی ا رتفا ع-وا رو از ا رتفا ع- پرتا ب شوریکن- کمکهای ا ولیه

 مرا حل طی نمود ن کیو 3 به کیو 2 و 1  ( کمربند قهوه ای )

NINJA ARCHER تیر ا نداز – ترم چهارم – مرحله ا ول و دوم و سوم

NINJA COMBAT   مبا رزه سا ن شو- مبا رزه د و به یک

NINJA COMMANDO   آموزش دا رت -کشتی سومو-آ موزش زنجیر-آ موزش شمشیر-

مرا حل طی نمود ن كمربند مشکی  ( شودا ن  )

  NINJA ARCHERترم پنجم زرد – شامل سه مرحله

NINJA COMBAT   سا نشو- مبا رزه سه به یک با سلا ح

NINJA COMMANDO  تای جوتسو-کوبو جوتسو-استتار-تقلید صدا-جهت شنا سی

موضوعات مرتبط: آزمون كمربند

نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم فروردین 1390ساعت 23:10 توسط نینجا رنجر|

 

 مراحل درجه بندي

 

کیو 10 سفید

شروع

 کیو   9 سفید

ماه    2 ماه

کیو  8  زرد

 2   //    4//

کیو 7  نارنجی

2   //      6//

کیو  6  سبز

 4   //   10//

کیو  5  آبی

5  //    15//

کیو  4  بنفش

5  //   20//

کیو  3  قرمز

 5  //   25//

کیو 2  قهوه ای

 5 //   30//

کیو 1 قهوه ای

 5 //   35//

شودا ن مشکی  

10  //  45//

موضوعات مرتبط: درجات کمربند

نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم فروردین 1390ساعت 23:3 توسط نینجا رنجر|

از آنجائی که هنرهای رزمی نینجا رنجر دارای تنوع تکنیکی زیادی می باشد  لذا مسابقات متعدد و زیبائی در آن برگزار می گردد که در اینج شما را با قوانین این مسابقات آشنا می نمائیم .

         برای ورود بر روی هرکدام از گزینه های زیر کلیک نمائید .

         1:»   مسابقات رينگي

         2:»   مسابقات هنرهای فردی

         3:»   مسابقات آزاد ( گراپلینگ )

         4:»   مسابقات شوریکن ( پرتاب ستاره )

         5:»   مسابقات فوکی بارای ( ایر دارت )

         6:»   مسابقات تیرو کمان

 

   امام علي (ع) در باب صفات قاضي واستقلال قاضي مي فرمايند :‏  

    براي قضاوت و داوري بين مردم بهترين افراد را انتخاب كن كسي را كه ‏كارها به او سخت نيايد ‏

‏‏   در لغزش پايداري نكند و از بازگشت به حق هرگاه آن را شناخت درمانده نباشد ‏ /*\ نفس او مايل به طمع و آز نباشد ‏

‏‏   به اندك فهم و بدون كاربرد انديشه كافي، اكتفا نكند /*\ در شبهات، تامل و درنگش از همه بيشتر باشد

‏‏‏   نزاع‌ كنندگان راي خود را بر او تحميل ننمايند‏ /*\ در آشكار ساختن حقايق امور، شكيبا باشد

 

موضوعات مرتبط: قوانین داوری

نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم فروردین 1390ساعت 22:55 توسط نینجا رنجر|

در هنرهای رزمی نینجا رنجر از آنجائی که تنوع تکنیکی و مهارتی زیادی وجود دارد از سلاحهای زیاد و منحصر به فردی نیز استفاده می شود که در اینجا شمارا با برخی از این سلاح ها آشنا خواهیم نمود

شمشير

---------------------------------------------

ساي

---------------------------------------------

كاما ( داس )

---------------------------------------------

هاچيوارا

---------------------------------------------

نانچيكو

---------------------------------------------

شوريكن ( ستاره )

---------------------------------------------

لنگر

---------------------------------------------

تونفا

---------------------------------------------

تانتو ( چاقو )

موضوعات مرتبط: سلاحهای نینجا

نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم فروردین 1390ساعت 22:52 توسط نینجا رنجر|

 
ليست مربيان و نمايندگان
 
 

آدرس

تلفن

استان

نام مربی

 گیلان - رضوانشهر -

09111811254

مربی و نماینده در گیلان

سینا قلی پور

 گیلان - بندر انزلی - غازیان سالن شهید

09111811254

مربی و نماینده در گیلان

سینا قلی پور

 گیلان - رضوانشهر -

 

مربی در رضوانشهر

مهران ابوعطاء

استان گیلان - شهرستان بندر انزلی

 

مربی در بندرانزلی

سنسی

استان گیلان - شهرستان ماسال

 

نماینده ماسال

سنسی

استان گیلان - شهرستان رشت

 

مربی در رشت

سنسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

موضوعات مرتبط: مربیان و نمایندگان

نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم فروردین 1390ساعت 22:48 توسط نینجا رنجر|

 

* قابل توجه  مربیان و نمایندگان محترم نینجارنجر در استانها : احتراماً به استحضار می رساند که هنرهای رزمی نینجا رنجر در فصل بهارو در  استان گیلان در نظر دارد که یک دوره مسابقات رینگی در ساحل با جوایز ارزنده و همچنین اهدا کمربند طلائی به فایترهای نفر اول برگزار نماید ، لذا از تمامی مربیان و نمایندگان محترم که تمایل دارند در این مسابقات شرکت نمایند دعوت به عمل می آید .

* برگزار شدن مسابقات قهرمانی کشور  نینجا رنجر: درپنجشنبه مورخه 13/12/88 مسابقات قهرمانی کشور در شهرستان شهریار استان تهران برگزار شد که در آن همرزمان نینجا با هم در یک محیط ورزشی به مبارزه پرداختند .در این مسابقات تیم گیلان توانست در اولین  حضور خود نتایج خوبی کسب نماید و علاوه بر کسب چند عنوان قهرمانی همچنین توانست کاپ با اخلاقترین تیم و بهترین داور این مسابقات را به خود اختصاص دهد.

* تاریخ مسابقات قهرمانی کشور:  در تاریخ 13/12/88 مسابقات قهرمانی کشور در شهرستان شهریار برگزار می گردد .این مسابقات در ردههای سنی جوانان و بزرگسالان می باشد . در ضمن وزن کشی مسابقات در روز 12/12/88 انجام می شود که شرکت کنندگان می بایست بین ساعات 18 الی 21 برای وزن کشی در محل حاظ شوند.

* قابل توجه همرزمان محترم :  طی چند ماه آینده یک دوره کلاس غواصی با مدرک بین المللی با مدرسان مجرب این رشته در شهرستان بندرانزلی برگزار می گردد که علاقه مندان میتوانند جهت ثبت نام در این دوره با ما تماس بگیرند .            09111811254   -  09121062373

* برگزاری یک دوره استاژ فنی در بندر انزلی: در این استاژ یک روزه که در یک منطقه ساحلی برگزار شد به هنرجویان نکاتی از جمله فنون درگیری ، استتار و اختفاء ، جهت یابی آموزش داده شد.

* مسابقات قهرمانی کشور : در تاریخ 13/12/88 مسابقات قهرمانی کشور در شهرستان شهریار برگزار شد که در آن همرزمان نینجا با هم در یک محیط ورزشی به مبارزه پرداختند .

موضوعات مرتبط: اخبار

نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم فروردین 1390ساعت 22:46 توسط نینجا رنجر|

تاریخچه نینجا رنجر در ایران

نینجا رنجر از دو کلمه ی نینجا  و رنجرتشکیل گردیده که هر کدام از این لغات دارای مفهوم ومعانی بسیاری  میباشد. به دلیل انشعابات فراوانی که دارند در کشورها وزبانهای مختلف نینجا معانی متفا وتی را شامل می  شود ،   ولی میتوان گفت چون منشاء ژاپنی دارد به فردی اطلاق میگردد که در چند رشته رزمی تخصص و  مهارت پیدا نموده است ودر کل فردی فوق العاده  در رزم میباشد. لغت رنجر( در حیطه رزمی- نظامی یعنی ضد ضد چریک ) ودر رشته نینجا رنجر یعنی فردی که مهارت در کلیه ی امور ورزشی پیدا نموده است  نینجا رنجر در ایران بیشتر در جهت استعداد یابی، توسعه قهرمانی و همگانی شدن ورزش گام برداشته که  نمونه ی ان در مسابفات رینگی (کیک بوکسینگ) که بخش اعظم این رشته را تشکیل میدهد ورکن اساسی  نینجارنجر میباشد  ومسابقات تیر اندازی با کمان و تفنگ بادی و....است که فرق ان با نینجاهای دیگر میباشد .

سالهای متمادی است که نینجاها در میادین ورزشی جهان نقشی نداشته ودر جهان یاغی و تروریست معرفی شده اند که برای از بین بردن حکام زمانه دست به هر کاری میزدند ضمنا به دلیل نداشتن فدراسیون یا سازمان  و مسابقات جهانی رشته نینجا بیشتر به صورت فستیوال و سمینار های نمایشی در برخی کشورها مراسمی را  برگزار می نمودند با توجه به این تعاریف افرادی که دارای استعداد های بالایی در امور رزمی بودند هنر انان  در چهار چوب نمایشات به پایان  رسیده ونمی توانستند در میادین ورزشی جهان نقشی داشته باشند.کشور  ایران نیز از این قائده و تفاسیر مستثنی نبوده  لذا اینجانب فیروز خنجری در جهت استعداد یلبی و توسعه  قهرمانی و همگانی نمودن این ورزش گامی بزرگ برداشته ودر سال 1383 با توجه به اینکه استعداد جوانان  این مرز و بوم به هدر نرود با هدف رینگی کردن نینجا به دو زبان وشیوه ( ژاپنی و کیک بوکسینگ ) مطابق  با قوانین جهانی؛ نینجا رنجر را  پایه گذاری نمودیم .

آموزش  در چهار قسمت (1- نینجا ارچر-نینجاهای تیر اندز  با کمان 2- نینجا کامبت –نینجای مبارز3- نینجا کماندو –مهارت پیدا کردن در امور کلیه سلاح های رزمی وچریکی ورزشی که این قسمت پیچیده ترین  وسخت ترین قسمت این رشته میباشد که به زبان ساده قابلیت شرکت کردن در اکثر مسابقات  رزمی جهت قهرمان شدن است 4- نینجا استار –ستارگان نینجا رنجر ) و این اغاز یست برای توسعه وجهانی شدن نینجا رنجر.   

موضوعات مرتبط: تاریخچه نینجا

نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم فروردین 1390ساعت 22:44 توسط نینجا رنجر|

نینجا رنجرچیست؟

نینجا رنجر از دو کلمه نینجا و رنجر تشکیل شده است که هر کدام از این لغات دارای مفهوم ومعنای بسیاری میباشد. به دلیل انشعابات فراوانی که دارند در کشورها و زبانهای مختلف معنای متفاوتی را شامل میشوند.

همچنین به دلیل اینکه از زبان ژاپنی به فارسی و برخی به لاتین ترجمه میشوند معنای چندان مثبتی نخواهند داشت ولی میتوان گفت چون منشآ ژاپنی دارد به فردی اطلاق میگردد که در چند رشته رزمی تخصص و مهارت پیدا نموده است و در کل فردی فوق العاده و عجوبه در رزم میباشد. لغت رنجر(درحیطه رزمی- نظامی یعنی ضد ضد چریک) در سبک رزمی نینجا رنجر یعنی فردی فوق العاده که تخصص درکلیه امور ورزشی پیدا نموده است . این نینجاها در ایران بیشتر در جهت استعداد یابی و توسعه قهرمانی و همگانی شدن ورزش گام برداشته که که نمونه آن در مسابقات رینگی که بخش اعظم این سبک راتشکیل میدهد و رکن اساسی میباشد و مسابقات تیراندازی با کمان تفنگ بادی و ... است که نشانگرفرق آن با نینجاهای دیگر میباشد.

هدف بوجود آمدن نینجا رنجر چیست؟

هدف از بوجود آمدن این رشته رادر گذشته نینجاها میتوان بررسی کرد" سالهای متمادی است که نینجاها را در جهان یاغی و تروریست معرفی نموده اند و نینجاها افرادی بودند که  اجیر میشدند برای از بین بردنحکام و پادشاهان. آنان در کشور پهناور چین دست به هر کاری میزدند که بعد از فروپاشی نینجاها در چین و فرار آنها به ژاپن" در کوههای سوزاکا اقامت گزیده و به تعلیم و تجدید قوا پرداختند و بعد از سالها و در قرن حاضر این رشته در ژاپن توسط دکتر ماساکی هاتسومی به صورت یک سنت شروع به کار نموده که امروزه در چندین کشور جهان دارای انشعابات میباشد و بدلیل اینکه رشته نینجا در جهان دارای فدراسیون نیست " دارای هیچگونه مسابقات جهانی نیز نمیباشد و بیشتر به صورت فستیوال و  سمینار مراسمی برگزار میگردد.

کانچو فیروز خنجری در سال 1383با توجه به اینکه استعداد جوانان این مرزو بوم به هدر نرودبا هدف رینگی کردن نینجاها در استایل های مختلف به تحول بزرگی پرداخت تا نینجاهایی را که تا به حال به عنوان نینجاهای نمایشی و هالیوودی خطاب مینمودند را قدرت بخشیده تا بدین صورت نینجاهایی را به جهان معرفی نماید که به طور کامل در شرح ذیل برای خوانندگان تشریح میگردد.

 نینجا رنجر به چهار بخش تقسیم بندی شده ، که هر بخش شامل زیر مجموعه ای نیز می با شد

در اینجا مختصری از آن را بیان می کنیم که بستگی به زمان در حال تغییر و پیشرفت نیز  می با شد .

بخش ا ول :  NINJA ARCHER    نینجای تیرانداز با کما ن

نینجاهای تیر انداز با کمان: که ورزشکار در طول دوره های ورزشی خود در این سبک به سه کمان ریکرو" کامپوند و کراس آشنا شده و قابلیت این را پیدا میکند که در مسابقات این رشته شرکت نماید و در این رشته جذاب و دیدنی به قهرمانی کشور" جهانی و المپیکی برسد. از اینرو با توجه به امکاناتی که مسئول سبک نینجا رنجر (کانچو فیروز خنجری) فراهم ساخته هنرجویان میتوانند در مدرسه نینجا دوره های تئوری و عملی راطی نمایند تا در مسابقات و لیگ تیر اندازی با کمان کشور شرکت نمایند و این یک امتیاز برای هنرجویان این مرز و بوم میباشد.

بخش دوم : NINJA COMBAT   نینجای مبا رز

نینجاهای مبارز که این دسته خود دارای سه زیر مجموعه میباشدکه بخش اول آن او|پن کومیته ( مبارزات ازاد)  وبخش دوم

آن نینجا فایتر یا نینجاهای رینگی که اساس ترین رکن این رشته می باشد که در شش استایل برگزار میگرددکه سعی براین شده تا استایل( لوکیک وسمی کنتاکت ) در بخش اقایان و(سمی کنتاکت ولایت کنتاکت وفول کنتاکت) در بخش بانوان بیشتر  اموزش داده شود . تا هم سودر راستای قوانین فدراسیون محترم ورزشهای رزمی گام برداشته شود .تا انرژی جوانان هدر نرود . بخش سوم نینجا کامبت . مبارزات موی تای که این نیز جهت اشنای ورزشکاران به اقسام مبارزات اموزش داده میشود.

بخش سوم : NINJA COMMANDO

قسمت سوم نینجا رنجر بنام نینجا کماندو که پیچیده ترین و سخت ترین دوره های این سبک میباشد. که یک هنرجو می باید با چندین رشته ورزشی آشنا شود ودوره ها را طی نماید (این کیس ها قسمتی در دوره های زیر کمربند مشکی وقسمت های دیگر ان در دوران دان ها گنجانده شده است )که  شنا. اکروبات رزمی-..و کوهنوردی . تای جوتسو با سلاح وبدون سلاح (دفاع شخصی با سلاح وبدون سلاح)کوبودو جوتسو( تمام سلاح های رزمی) از قبیل:چوب –نانچیکو (تک وجفت) وسانچیکو ( سه تکه )تیر اندازی با کمان- زنجیر –شمشیر و(سلاح های سنتی) و..... در دوران ان تا کمر بند مشکی اموزش داده می شود و کایت سواری –راپل- دارت –صخره نوردی –تیر اندازی با تفنگ بادی- اسکیت با سلاح و حرکات ویژه کماندوئی.سومو.و اکروژیم .سوار کاری .پرتاب کارد و شوریکن (ستاره)فوکی بارای .جهت شناسی در شب .استتار .ذن ومدیتشن .وکمکهای اولیه و... که در دوران دان ها آموزش داده می شود

بخش چهارم :  NINJA STARS   ستارگا ن نینجا

به دلیل کسب قهرمانی واستثنا بودن وکسب افتخار برای مملکت .یک دان به شودان ( مشکی ) ارتقاع میابد

  

موضوعات مرتبط: معرفی نینجا رنجر

نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم فروردین 1390ساعت 22:26 توسط نینجا رنجر|      نینجا رنجر